MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Podpisanie umowy między ARiMR a HP Polska

15 października 2003

14 października 2003 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz firma Hewlett-Packard Polska podpisały Umowę na rozszerzenie zakresu budowy części informatycznej Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (ZSZiK - IACS) o nowe funkcje informatyczne związane z nowym systemem dopłat bezpośrednich dla rolników - systemem obszarowym - wynegocjowanym w Traktacie Akcesyjnym oraz na dostosowanie już odebranych przez ARiMR części systemu informatycznego do zmieniającej się legislacji. Równocześnie został podpisany aneks do umowy podstawowej dostosowujący jej zapisy do nowych wymagań dotyczących systemu IACS. Przedmiotem aneksu jest dostosowanie jeszcze nie odebranych części systemu informatycznego do systemu obszarowego oraz określenie w harmonogramie elementów oprogramowania niezbędnego do procesu akredytacji w styczniu 2004 roku. W ramach nowej Umowy część informatyczna systemu będzie realizowana w następujących fazach:
 

  • Faza I budowy aplikacji systemu obszarowego:

W I fazie zostanie przygotowana część systemu informatycznego IACS obsługującego wnioski o dopłaty bezpośrednie w ramach systemu obszarowego. Będzie to niezbędne do uzyskania akredytacji ARiMR jako Agencji Płatniczej. Pod kątem systemu obszarowego zostaną skonstruowane: obsługa wniosku o płatności obszarowe, model naliczania dopłat, model kontroli administracyjnej wniosków i model kontroli na miejscu. Aplikacje te i wytworzone w następnych fazach zostaną wdrożone (zainstalowane, uruchomione i skonfigurowane) w centrali, oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR.

Planowana data zakończenia tej fazy: 30 stycznia 2004 roku.

Jednocześnie zostaną przeprowadzone szkolenia z obsługi, instalacji i utrzymania oprogramowania wytworzonego w tej fazie (i fazach następnych). Nastąpi też weryfikacja projektu aplikacji, jak również projektu technicznego infrastruktury.
 

  • Faza II budowy aplikacji systemu obszarowego:

W fazie tej przygotowane zostanie oprogramowanie uzupełniające w zakresie obsługi wniosków i podstawowej hurtowni danych (będzie to składnica raportów z różnych okresów i źródeł, umożliwiająca ich porównywanie).

Planowana data wdrożenia tej fazy: 31 marca 2004 roku.
 

  • Faza III budowy aplikacji Systemu Obszarowego:

W fazie tej rozbudowane zostaną takie aplikacje jak dodatkowe elementy ewidencji gospodarstw, hurtownia danych, LPIS - system identyfikacji działek rolnych i kontrola na miejscu.

Planowana data wdrożenia tej fazy: 2 czerwca 2004 roku.
 

  • Faza IV budowy aplikacji systemu obszarowego:

W tej fazie rozbudowane zostaną interfejsy do systemów zewnętrznych, mechanizmy umożliwiające szersze wykorzystanie informacji zgromadzonych w bazach danych i LPIS.

Planowana data wdrożenia tej fazy: 1 listopada 2004 roku.
 

Zmiany w umowie podstawowej (aneks nr 6 wraz z załącznikami).

W Aneksie nr 6 do umowy podstawowej HP został zobowiązany do dostosowania następujących elementów systemu informatycznego do obsługi systemu obszarowego:
 

  1. Kontrola na miejscu - wybór podmiotów do kontroli
  2. Kontrola na miejscu - inspekcja terenowa, teledetekcja
  3. LPIS - rozszerzenie ewidencji gruntów o użytki
  4. Sprawozdawczość
  5. Rejestracja - proces rejestracji rolników

Czym jest IACS?

Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli ZSZiK (czyli IACS z ang.: Integrated Administration and Control System) to system, za pomocą którego rolnicy w krajach Unii Europejskiej mogą ubiegać się o dopłaty. IACS (ZSZiK) służyć będzie do zarządzania funduszami przeznaczonymi przez Unię Europejską na różnego rodzaju dopłaty dla producentów rolnych.

Polski IACS składa się z części nieinformatycznej, budowanej przez ARiMR, oraz informatycznej - tworzonej przez firmę HP Polska. ARiMR zajmuje się budową odpowiednich struktur organizacyjnych, zatrudnianiem i szkoleniem pracowników dla systemu IACS (ZSZiK). Ponadto Agencja przeprowadzi kampanię informacyjną dla rolników, jak wypełniać wnioski ewidencyjne i o dopłaty.

HP realizuje IACS w obrębie części informatycznej systemu. W ramach jej budowy HP jest zobowiązany do przeprowadzenia prac analityczno-projektowych, opracowania i wdrożenia oprogramowania oraz przeprowadzenia szkolenia obsługi użytkowej i administracyjnej w zakresie tego oprogramowania dla pracowników ARiMR.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę