Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podatek śmieciowy

21 stycznia 2005

Ministerstwo Ochrony Środowiska - twierdzi, iż Krajowy Plan Gospodarki Odpadami, który powstał ponad trzy lata temu nie sprawdził się. Potrzebne są nowe rozwiązania, bowiem co roku przybywa na terenie Polski ponad 1000 dzikich składowisk odpadów.

Podatek śmieciowy pozwoliłby na racjonalne gospodarowanie odpadami oraz na szybsze ich zredukowanie , czego wymagają od nas przepisy unijne - powiedział Tomasz Podgajniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi o tym, iż rada gminy może w drodze uchwały - po uzyskaniu zgody mieszkańców wyrażonej w przeprowadzonym uprzednio referendum gminy przejąć od właścicieli nieruchomości wszystkie lub wskazane obowiązki dotyczące właściwego postępowania z odpadami.

Ministerstwo chce, aby decyzja nie była podejmowana w drodze referendum, ale przez radę gminy - jako przedstawicieli ogółu mieszkańców. Zaoszczędziłoby to wiele czasu i kosztów. Propozycją przejęcia przez gminy rynku odpadów i śmieci nie są zachwyceni właściciele firm, które dotychczas świadczyły takie usługi. Obawiają się, że przez wprowadzanie takich uregulowań mogą zbankrutować. Jak zapowiedział Tomasz Podgajniak - nie chodzi o to , by wyeliminować wszystkie firmy działające w sektorze gospodarowania odpadami, ale tylko te które robią to nierzetelnie i na granicy prawa.

Na gminy nakładanych jest szereg obowiązków dotyczących odpowiedniego gospodarowania i zarządzania odpadami. W związku z tym dostajemy od samorządów lokalnych szereg zapytań - w jaki sposób mają to zrobić, a w szczególności skąd pozyskać fundusze. Uważam, że taki podatek śmieciowy, a właściwie opłata za odbiór odpadów, bo tak ją należy nazywać, może w jakiś sposób problem ten rozwiązać. Każdy mieszkaniec jest wytwórcą odpadów. Kwota podatku byłaby niewielka .W ten sposób zniknąłby także problem podrzucania śmieci do sąsiada czy wyrzucania do lasu - powiedział Tomasz Podgajnik.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Ochrony Środowiska gminy dokonywałyby w drodze przetargu wyboru firm, które zajmowałyby się odbiorem, selekcją i przetwarzaniem odpadów . Jeśli dana gmina jest zbyt mała na utworzenie tego systemu, mógłby on funkcjonować w związku kilku gmin lub w powiecie. Jak dodaje Tomasz Podgajniak ustalenia dotyczące podatku śmieciowego są poddawane cały czas pod dyskusje w celu wypracowania najlepszego rozwiązania.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę