Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PO może zrezygnować ze zmian w konstytucji umożliwiających przyjęcie euro

5 stycznia 2016

"Przed pożegnaniem złotego potrzebne są porządki"
Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Witold Koziński uważa, że Polska nie powinna się spieszyć z przyjmowaniem...
PO zrezygnuje z zapisów prezydenckiego projektu zmian w konstytucji, które miały umożliwić Polsce przyjęcie euro, jeśli nie uda się przekonać do tego PSL i PJN - poinformował w środę PAP Jarosław Gowin, wiceszef klubu parlamentarnego PO.

Dodał też, że projekt powinien być głosowany w Sejmie do 1 lipca 2011 r. Gowin liczy, że do tego czasu uda się przekonać 2/3 posłów, aby wpisać do ustawy zasadniczej zmiany, które pozwolą Polsce wejść do strefy euro.

"Obecnie, w ramach komisji, debatujemy nad projektem zmian w konstytucji. Pojawiają się głosy, że może być trudno znaleźć poparcie 2/3 dla zapisów projektu odnoszących się do wejścia do strefy euro. Gdyby nie udało się znaleźć tego poparcia, wtedy wycofamy się z tych zapisów" - powiedział w rozmowie z PAP Jarosław Gowin, przewodniczący sejmowej komisji konstytucyjnej.

"Jednak obecnie skupiamy się na przekonaniu PSL i PJN, że zapisy umożliwiające Polsce wejście do strefy euro powinny się znaleźć w konstytucji. Z poparciem tych klubów moglibyśmy je przegłosować. PiS już jednoznacznie opowiedział się przeciw prezydenckiemu projektowi zmian w konstytucji" - dodał.

Gowin podkreślił także, że jest zdecydowany poddać projekt zmian w ustawie zasadniczej pod głosowanie przed przejęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

"Będę chciał, aby głosowanie nad zmianami w konstytucji, zaproponowanymi przez prezydenta, odbyło się przed 1 lipca bieżącego roku, kiedy to rozpoczyna się polska prezydencja w UE. Niezależnie od tego czy znajdą się tam zmiany pozwalające Polsce przyjąć euro" - powiedział poseł PO.

"Jeśli teraz nie uda się tych zmian przegłosować, wtedy wrócimy do nich w parlamencie nowej kadencji. Chociaż lepiej i sensowniej byłoby je przeprowadzić teraz" - dodał.

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił w ubiegłym roku projekt zmian w konstytucji zawierający m.in. regulacje, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczą one organizacji NBP, np. przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. W prezydenckim projekcie znajdują się też przepisy, które mają ułatwić Polsce proces głębszej integracji europejskiej.
Minister w Kancelarii Prezydenta Hubert Łaszkiewicz, podczas sejmowej debaty nad prezydencką inicjatywą ustawodawczą, proponował, aby po zmianie złotego na euro i odebraniu kompetencji RPP w zakresie polityki pieniężnej, organ ten mógł działać, jako część analityczno-doradcza banku centralnego bez umocowania konstytucyjnego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę