Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Plocke: Straty drobiarzy z powodu ptasiej grypy to ponad 19 mln zł

25 lipca 2008
Komisja Europejska rozpatruje wniosek Polski o udzielenie pomocy hodowcom drobiu, którzy ponieśli straty w 2007 r. w wyniku ptasiej grypy. Wnioskowana pomoc - to 19 mln 153 zł - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Pytanie w tej sprawie do wiceministra skierowali posłowie PO: Tadeusz Arkit i Ireneusz Raś.
Wiceszef resortu rolnictwa wyjaśnił, że połowa tej kwoty będzie pochodziła z UE, a pozostała część ze środków krajowych. Dodał, że KE nie zgadza się na rekompensatę start, które są wynikiem spadku cen drobiu.

Grypę u ptaków wykryto między 1 a 22 grudnia 2007 r. w 10 ogniskach w województwach w mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim).

Plocke poinformował, że w wyniku tej choroby, służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj. Akcja ta została sfinansowana ze środków budżetowych będących w dyspozycji Inspekcji Weterynaryjnej.

Wiceminister przyznał, że w związku z pojawieniem się ptasiej grypy, hodowcy, którzy znaleźli się w strefach ochronnych A i B, a u których choroba ta nie wystąpiła, ponieśli straty, ponieważ mieli trudności ze sprzedażą drobiu i jaj.

Jak zaznaczył Plocke, już w styczniu 2008 r. resort rolnictwa podjął starania o uruchomienie pomocy dla poszkodowanych. KE poinformowała, że pomoc dla drobiarzy będzie możliwa po przekazaniu szczegółowych informacji na ten temat.

Do końca marca spływały do resortu rolnictwa informacje dotyczące start w tej branży. "Analiza otrzymanych danych wykazała ich niespójność, a wykazane ilościowe straty były bardzo wysokie w wyniku m.in. dublowania danych na poziomie organizacji lokalnych i centralnych" - powiedział Plocke.

Weryfikacja tych danych zajęła kilka tygodni i w rezultacie rząd przyjął stosowny dokument dopiero 24 czerwca. Po tym terminie wniosek został złożony do Brukseli. Obecnie KE rozpatruje go.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę