Piwo pomorskie zostało wpisane w marcu bieżącego roku na prowadzoną przez resort rolnictwa Listę Produktów Tradycyjnych. Wnioskodawcą o wpis produktu na listę był m.in. Lucjan Iwanowicz – główny piwowar dawnego Browaru Gdańskiego
Piwo pomorskie produkowane jest przez Pomorski Browar Tradycyjny – browar kontraktowy Browaru Gościszewo k. Sztumu. Dostępne jest w beczkach, natomiast butelkowane z etykietą zawierającą informację o tradycji będzie dostępne w połowie maja, ponieważ warzenie tego piwa trwa dwa miesiące..
- Piwo pomorskie jest napojem, który warzony jest zgodnie z recepturą stosowaną w browarach pomorskich przed 50 i 30 laty. Ponadto, stosowana jest identyczna jak przed 140 laty metoda dekokcyjna zacierania słodu, tradycyjna metoda typowa przy produkcji piw tradycyjnych dolnej fermentacji, pozwalająca uzyskać pełniejszy smak. Do produkcji piwa pomorskiego stosuje się do dzisiaj m.in. chmiel szyszkowy i chmiel granulowany w odmianach lubelskich oraz ze słodów, głównie słody jęczmienne. Receptura została zachowana i przekazana przez pana Lucjana Iwanowicza – piwowara gdańskiego, którego nauczycielami byli m.in. niemieccy i polscy piwowarzy browaru gdańskiego, w tym Henryk Leicht, Stanisław Goll i Rudolf Karl – informuje Edyta Klasa z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Województwo pomorskie jest liderem jeśli chodzi o ilość produktów umieszczonych na prowadzonej przez resort rolnictwa Liście Produktów Tradycyjnych. Umieściło ich tam już 136 . Jako ostatnie zostało właśnie zamieszczone piwo pomorskie.