aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Piwo może być tańsze!

23 marca 2004

Minister finansów Andrzej Raczko uważa, że pozycja konkurencyjna polskiej branży piwnej zależy w dużej mierze od ograniczania przez browary kosztów produkcji i dystrybucji, a nie od redukcji stawki akcyzy.

Akcyza polska wynosi nieco ponad 40 groszy na każde pół litra piwa. Różnica w porównaniu ze Słowacją wynosi około 10 gr, a w porównaniu z Niemcami i Czechami to 20 gr na butelce. Różnica w cenie jest jednak o wiele wyższa. Nie da się zatem wytłumaczyć różnicy w cenie polskiego i czeskiego piwa tylko wysokością podatku akcyzowego. Tłumaczy się to nie tylko kosztami produkcji, ale także dystrybucji - powiedział PAP Raczko.

Chcę zobaczyć, co się będzie działo w maju, mieć wyniki finansowe dotyczące sprzedaży i wiedzieć od branży piwowarskiej, jaki mają biznes-plan dotyczący zaadaptowania się do nowej sytuacji po wejściu do UE. Jak zamierzają zdynamizować eksport. Producenci eksportując będą mieli na przykład czeską stawkę akcyzy, niech konkurują, niech pokażą, że piwo może być tańsze - dodał.

Branża piwna obawia się, że utrzymanie wysokiej akcyzy na piwo może znacząco wpłynąć na obniżenie sprzedaży krajowych browarów i osłabić pozycję konkurencyjną po wejściu do UE. Browary negatywnie odebrały ostatnie propozycje resortu finansów, według których stawka akcyzy na piwo po 1 maja 204 roku zostanie utrzymana na obecnym poziomie. W trakcie prac nad ustawą o akcyzie na przełomie 2003/2004 roku przedstawiciele resortu finansów zapowiadali dostosowanie stawki podatku do poziomu obowiązujących w krajach sąsiednich, gdzie jest ona znacznie niższa.

W opinii Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce, stawka akcyzy w Polsce jest ponad dwukrotnie wyższa niż w Czechach. Związek podaje, że w Polsce w hektolitrze piwa o 11,7- proc. zawartości ekstraktu akcyza wynosi 80,26 zł, a w Czechach 30,86 zł. Związek podał w ubiegłym tygodniu, że w półlitrowej butelce piwa o średniej zawartości 5 proc. alkoholu kwota akcyzy w Niemczech wynosi 18 gr, w Czechach 19 gr, na Słowacji 20 gr, na Litwie 21 gr, natomiast w Polsce 43 gr.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę