Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

PIR apeluje

5 stycznia 2016
Prezentujemy apel Podlaskiej Izby Rolniczej skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz środków na modernizację gospodarstw rolnych


Samorząd rolniczy województwa podlaskiego z niepokojem przyjmuje doniesienia o planowanych zmianach przepisów regulujących wyznaczenie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, tzw. ONW-u. Zmiany owe mają pójść w kierunku ograniczenia powierzchni takich obszarów. Jako przedstawiciele rolników województwa podlaskiego chcemy stanowczo zaprotestować przeciwko takim zmianom.
Województwo podlaskie charakteryzuje się ograniczonymi warunkami gospodarowania, na które składają się warunki pogodowe, krótki okres wegetacji oraz słabe gleby. Klimat województwa podlaskiego jest najchłodniejszym na całym niżu polskim, przejawia się długą zimą, najkrótszym okresem wegetacji, krótkim przedwiośniem oraz bardzo niską średnią temperatur roczną. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest on bardzo niekorzystny dla rolnictwa. Podobnie jak struktura obszarowa, w której największy odsetek zajmują gleby IV, V i VI klasy bonitacyjnej. Gleby najwyższej klasy I nie występują, zaś w klasie II ich udział jest znikomy.
Ze względu na trudne warunki klimatyczno - glebowe w naszym województwie dominuje produkcja zwierzęca, szczególnie produkcja mleka która jest bardzo pracochłonna i wymaga zaangażowania maksimum czasu. Dokładając do tego niestabilność ekonomiczną
i niepewną przyszłość (np. zniesienie kwot mlecznych) mamy kolejny czynnik predysponujący nasze województwo do obszarów ONW- u, tj. migracja ludności.
Kolejnym elementem utrudniającym produkcję rolniczą paradoksalnie są walory przyrodnicze naszego regionu. Przyroda naszego województwa jest jednym z najlepiej zachowanych obszarów w kraju, co przekłada się na największą powierzchnię obszarów chronionych: trzy Parki Narodowe, w tym największy w kraju, liczne Rezerwaty Przyrody, Parki Krajobrazowe oraz obszary chronionego krajobrazu (33% województwa stanowi krajowa sieć obszarów chronionych). Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa, rozumiemy
i popieramy potrzebę ochrony przyrody, jednak nie można zapominać o ludziach żyjących na tych terenach, którzy mają prawo do godziwych warunków życia, a wyznaczenie obszarów chronionych często niesie ze sobą ograniczenia produkcji, co niewątpliwie powinno wiązać się z rekompensatą dla rolników gospodarujących na takich obszarach. Ta sama zasada powinna obowiązywać przy wdrażaniu Dyrektywy Azotanowej, tj. przy wyznaczaniu obszarów szczególnie narażonych na azotany pochodzenia rolniczego, z których odpływ azotu ze źródeł rolniczych do wód należy ograniczyć (tzw. OSN). To kolejne utrudnienie produkcji, które nie ominęło naszych rolników, bowiem w roku bieżącym część województwa podlaskiego znalazła się w obszarach OSN.
Mając na względzie powyższe nie ulega wątpliwości naszym zdaniem, że województwo podlaskie jest szczególnym obszarem gospodarowania i z całą pewnością powinno być wspierane i zaliczone do obszarów ONW-u, o co apelujemy!
 
Kolejnym nurtującym nas problemem są zapowiedzi przesunięcia niewykorzystanych środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z województwa podlaskiego do innych województw,
z czym absolutnie nie możemy się zgodzić.
Województwo podlaskie jest regionem dynamicznie rozwijającym się. Nasi rolnicy ciężka pracą starają się sprostać coraz to nowym wymogom, które szczególnie w produkcji zwierzęcej i produkcji mleka, a ta dominuje w naszym regionie, są kosztowne. O rozwoju produkcji mleka zdecydowały liczne inwestycje, które w przeważającej większości są sfinansowane z kredytów. Działalnie „Modernizacja gospodarstw rolnych” była swego rodzaju ulga i pomocą przy inwestycjach dlatego też cieszyła się w naszym województwie ogromną popularnością. Liczba złożonych wniosków podczas ostatniego naboru świadczy
o tym jak potrzebne są te środki dla naszego rolnictwa. Perspektywa zniesienia kwot mlecznych wiąże się z niepewnością co do przyszłości produkcji mleka i z pewnością będzie kolejnym dużym sprawdzianem szczególnie dla naszych producentów mleka. Aby móc stanąć do konkurencji w tym sektorze potrzebujemy wsparcia, m.in. w postaci środków na zakup nowych maszyn i wprowadzenia nowych technologii. Dlatego też uważamy, ze decyzja o przesunięciu środków z w/w działania będzie bardzo niekorzystna.
Warto również podkreślić, że złożone wnioski są rozpatrzone i gotowe do realizacji, a to znaczy że oprócz pracy i nakładów rolników w przygotowanie owych wniosków, ogrom pracy wykonali także pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Biorąc pod uwagę przedstawione argumenty prosimy Pana Ministra o rozważenie przedmiotowej kwestii, czy warto odrzucać 2 200 gotowych do realizacji wniosków, pozbawiając środków tych którzy na nie czekają i którzy ze strony resortu rolnictwa słyszeli zapewnienia, że pieniądze trafia do nich i przesuwać je w rejony gdzie zarówno rolnicy jak i ARiMR będzie musiała wdrażać całą procedurę naboru.
Liczymy na zrozumienie naszych postulatów i korzystne rozstrzygnięcia.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę