Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Piknik Poznaj Dobrą Żywność

26 czerwca 2006

Dwadzieścia dwie firmy otrzymały wczoraj plakietki PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność, które wręczył Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa podczas pikniku zorganizowanego w ogrodach ministerstwa.

- Wszyscy znamy smak polskiej żywności. Nasze wyroby zdobywają konsumentów w coraz to nowych krajach. Dziś widzę tu ambasadorów z krajów całego świata. Zapraszam Państwa do spróbowania prezentowanych tu wyrobów, a potem, jak już się przekonacie o ich najwyższej jakości, do promowania ich w swoich krajach. Naprawdę warto. Tu spróbujecie prawdziwej szynki. Takiej, gdzie z 1 kg mięsa wychodzi 0,8 kg szynki, a nie 2,5 kg. – powiedział, otwierając piknik, wicepremier.

Szef resortu podkreślił, że produkty ze znakiem „PDŻ” spełniają najwyższe normy jakościowe. Zaznaczył, że w naszej żywności mniej jest substancji chemicznych. W niektórych krajach stosuje się nawozy mineralne w dawce 700 kg NPK/ ha, a w Polsce 150.

- Co naturalne to najlepsze. Idziemy w kierunku nowoczesności i nowych technologii, ale standardy muszą być zachowane, a dodatki stosowane zgodnie z normami. To właśnie wysoką jakością i niepowtarzalnym smakiem zdobywamy nowe rynki – zaznaczył wicepremier.

Podczas niedzieli z Programem PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność swoje produkty prezentowało prawie 40 firm. Wśród wyróżnionych po raz pierwszy znalazły się firmy produkujące lody i ryby. Spróbować można tu było zarówno znakomitej szynki, schabu, ale także najwyższej jakości kiełbas, kaszanek i salcesonów. Branża mleczarska zaprezentowała cały wachlarz ciekawych, nowych produktów. Był ser probiotyczny, gotowy do spożycia chłodnik, śmietana 12% do kremów, jogurt naturalny 10% i łosoś przyrządzany na różne sposoby. Nie zabrakło też pierogów, knedli, pasztecików, przetworów warzywnych i oczywiście słodyczy: czekoladek, lodów, kremów, ciasteczek i cukierków.

Głównym celem Programu PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział Programie jest dobrowolny. W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Znak PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność będzie przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria, opracowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych.

Oznaczenie znakiem jakości PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego dla niego produktu. Jednocześnie realizowany jest cel wspólnotowej polityki w zakresie żywności, polegający na poszerzaniu obszaru wysokiej jakości i różnorodności żywności na Wspólnym Rynku.

W celu zapewnienia utrzymania stałego, bardzo wysokiego poziomu jakości oznaczonych produktów oraz wiarygodności pochodzenia surowców, Program zakłada maksymalne okresy obowiązywania znaku:
• Znak nadawany produktowi po raz pierwszy na okres do 3 lat,
• Znak nadawany produktowi po raz kolejny na okres do 5 lat.
Po raz pierwszy znaki zostały wręczone 21 września 204 roku. Dotychczas otrzymało je 507 produktów z 44 firm różnych branż przemysłu rolno – spożywczego. Dziś kolejne znaki otrzymało 90 produktów.

Znaki PDŻ otrzymały produkty firm: - Maria Ziębińska, Stanisław Ziębiński ,,ICE MASTRY" Spółka Jawna w Czańcu - Piekarnie Ambroziak II Sp z o.o. w Warszawie - ,,JAWO" sp. z 0.0. w Częstochowie - JEAN STALAVEN POLSKA Sp. z 0.0. w Glinojecku - Virtu Sp. j. B.Vetulani D. Mikulska w Zawierciu - DEGA zakład pracy chronionej Sp. z o.o. - SUEMPOL Sp z o.o. w Bielsku Podlaskim - KESEM - Kujawska Spółdzielnia Mleczarska - Zakłady Mięsne NOWAK Sp. z o.o. Sp. k. w Gdańsku - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP - TOMYŚL w Nowym Tomyślu Kompania Spirytusowa Wratislavia Polmos S.A. we Wrocławiu - Zakład Przetwórstwa Owocowo Warzywnego DAWTONA w Błoniu k/ Warszawy - Spółdzielnia Mleczarska MAĆKOWY w Gdańsku - Firma Cukiernicza Solidarność - sok założenia 1952 Sp. z o.o. w Lublinie - Przedsiębiorstwo Uboju i Przetwórstwa Drobiu ILCZAK SP. z o.o. w Mławie - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kaliszu - Spółdzielnia Mleczarska SOMLEK w Sokółce - Polski Koncern Mięsny DUDA S.A. - Kutnowskie Zakłady Drobiarskie EXDROB S.A. w Kutnie - Zakłady MIęsne VIOLA Marian Meyer Sp. j. w Lnianie - HOOP S.A. - Masarnia Władysławowo Sp. j. Roman Zawistowski, Krzysztof Zawistowski, Andrzej Zawistowski, Władysławowo.


POWIĄZANE

Integrowana ochrona roślin (IOR) i Integrowana produkcja roślin (IP) to dwa ważn...

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę