MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Pieski świat do zamknięcia

11 czerwca 2003

W Wielkopolsce jest 25 schronisk dla bezdomnych zwierząt, z tego tylko kilka spełnia wymogi nowych przepisów dotyczących prowadzenia takich placówek.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt za opiekę nad bezdomnymi psami i kotami odpowiada gmina. Kilka lat temu samorządy zaczęły otwierać schroniska dla bezpańskich zwierzaków. Ich prowadzenie powierzano zazwyczaj miejskim zakładom zieleni, zakładom komunalnym lub innym miejskim i gminnym jednostkom. Szukając miejsc pod schronisko kierowano się prostą zasadą - było wolne pomieszczenie to przywożono do niego psy lub koty. 
 
W listopadzie 2002 roku minister rolnictwa wprowadził nowe, bardziej restrykcyjne przepisy. Pokrywały się one z obowiązującymi normami unijnymi. Ostatnio przeprowadzono 45 kontroli. Okazało się, że zdecydowana większość wielkopolskich schronisk nadaje się do zamknięcia. Są i wyjątki. Za najlepszą tego typu placówkę uznaje się schronisko w Poznaniu. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach. 
 
Dalej od ludzi 
 
W Gostyniu, schronisko dla bezdomnych psów może funkcjonować tylko do końca października tego roku. 
 
"Chodzi o lokalizację" – wyjaśnia Czesław Włodarczak, powiatowy inspektor weterynarii w Gostyniu. –  "Schronisko znajduje się w odległości zaledwie 120 metrów od domów mieszkalnych, gdy tymczasem odległość ta powinna wynosić minimum 300 metrów. Do tego dochodzą jeszcze takie sprawy jak: brak wybiegów, miejsca do przeprowadzania szczepień, oddzielnego pomieszczenia dla szczeniąt". Burmistrz Gostynia odwołał się od decyzji do wojewódzkiego inspektora weterynarii w Poznaniu. Można się jednak spodziewać, że ten podtrzyma stanowisko gostyńskiego inspektora.
 
 Razem taniej 
 
Samorządy próbują się bronić przed tym problemem. Niektóre podpisały porozumienie ze schroniskami znajdującymi się w innych miejscowościach, ale najczęściej jest do nich daleko i koszt transportu i pozostałych opłat jest dość wysoki. Pojawił się także pomysł zorganizowania nowej placówki, która służyłaby wszystkim gminom. 
 
"Utrzymanie schroniska jest dość kosztowne. Na takie rozwiązanie nie stać jednej gminy" – tłumaczy Łukasz Burkiewicz, zastępca burmistrza Gostynia. – "Możemy wybudować nowy obiekt służący kilku gminom. Jednak dalsze koszty utrzymania muszą być pokrywane przez wszystkich. Podobne stanowisko zajmują także inny wielkopolscy samorządowcy. We wrześniu w Skałowie ma ruszyć budowa schroniska dla gmin powiatu poznańskiego. Ma ono spełniać wszystkie wymogi".
 
 Każdemu po chipie 
 
Są także inne pomysły na rozwiązanie problemu bezpańskich zwierząt. Zdaniem Tomasza Gliszczyńskiego lekarza weterynarii z Piasków, najlepszym rozwiązaniem byłoby przystąpienie do powszechnego programu znakowania zwierząt domowych elektronicznymi chipami. – Wszczepianie elektronicznych identyfikatorów umożliwiłoby wprowadzenie rejestrów zwierząt. Dzięki temu wiadomo by było, kto jest właścicielem wałęsającego się po naszej ulicy psa, można by w pełni kontrolować obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. 
 
Pojawia się jednak pytanie, kto zapłaci za wprowadzenie identyfikatorów. W tej chwili wszczepienie takiego identyfikatora kosztuje około 30 zł.
 
 Jakie schroniska 
 
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt wydało niedawno broszurę, w której można znaleźć wszystkie informacje o tym, jak zgodnie z potrzebami zwierząt powinno wyglądać schronisko. Placówka taka oprócz boksów dla psów musi posiadać wybiegi dla nich, tereny spacerowe, izolatkę dla chorych zwierząt, oddzielny budynek dla kotów, szczeniąt, małych psów i psów agresywnych. W skład kompleksu wchodzą także pomieszczenia administracyjne, ambulatorium, kuchnia dla zwierząt oraz pomieszczenia do kwarantanny oraz spalarnia lub zamrażalnia padłych zwierząt. Przy schronisku może również funkcjonować hotel dla psów.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę