18 gmin z terenów wiejskich w ramach V edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego otrzymają środki finansowe na rozwój lokalnej infrastruktury. Wsparcie będzie przeznaczone na budowę lub przebudowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę oraz inwestycje z zakresu oświaty.
Spośród wniosków, które napłynęły w ramach V edycji konkursu Samorządowego Programu Pożyczkowego do Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, komisja wybrała 18 laureatów. Wśród nich znalazły się gminy z województw: kujawsko-pomorskiego (Wielgie), lubelskiego (Łukowa), lubuskiego (Brody), łódzkiego (Oporów, Moszczenica), mazowieckiego (Ostrów Maz., Stary Lubotyń), opolskiego (Turawa), podkarpackiego (Dębowiec, Brzozów), podlaskiego (Jeleniewo), pomorskiego (Dziemiany, Karsin, Mikołajki Pom.), śląskiego (Woźniki), wielkopolskiego (Kościan) oraz zachodniopomorskiego (Cedynia, Płoty).
– Środki finansowe, pozyskane przez gminy i powiaty, zostaną przeznaczone na budowę lub przebudowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę oraz inwestycje w oświatę. Rozwój wsi i infrastruktury lokalnej stanowią ważny element rozwoju ogólnopolskiego. Dlatego warto podejmować nowe inicjatywy i szukać pozabudżetowych form finansowania, korzystając z Samorządowego Programu Pożyczkowego – – mówi Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Obecnie trwa nabór do VI edycji programu, który zakończy się 27 września br. Do tej pory Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej udzielił w ramach czterech edycji SPP pożyczek na kwotę 28 mln złotych.
Pożyczki w ramach SPP udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Gminy wiejskie i wiejsko-miejskie mogą otrzymać dofinansowanie na 100 proc. wartości zadania inwestycyjnego. Do konkursu zgłaszać można zarówno projekty już trwające, jak i propozycje przyszłościowe. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 1mln złotych. Oprocentowanie pożyczek wyliczane jest na podstawie średniej wartości wskaźnika WIBOR 3-miesięcznego i obecnie wynosi 5,04%.
„Samorządowy Program Pożyczkowy” jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).
Pożyczki w ramach „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł.
Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.
6023209
1