Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Parasol ochronny

5 stycznia 2016
Amerykańscy producenci bioetanolu nadal pod parasolem ochronnym. Po burzliwej debacie Senat przedłużył o rok subsydiowanie branży. To właśnie dzięki ulgom w podatkach i cłom importowym amerykańscy producenci są najpotężniejszym graczem na światowym rynku biokomponentów.
Przyszłość ulg była niepewna. Jeden projekt przewidywał ich obniżenie, drugi całkowite zniesienie. Ostatecznie senatorowie przystali na przedłużenie ochrony sektora biopaliwowego do końca przyszłego roku. 45 centów za każdy galon paliwa- to ulga podatkowa, a do tego jeszcze dochodzi cło importowe -54 centy za galon. To bariera jakiej nie są w stanie przeskoczyć Brazylijczycy, produkujący najtańszy na świecie bioetanol. Decyzję senatu musi poprzeć jeszcze amerykańska Izba Reprezentantów, ale wszystko wskazuje na to, że projekt zostanie przyjęty.

    
---------------------
    

To będą najgorsze zbiory kawy od 4 sezonów- zapowiadają brazylijscy producenci i szacują je na 2 miliony 200 tysięcy ton. Na niektórych plantacjach straty już sięgają około 20 procent. Najnowsze przewidywania ministerstwa rolnictwa potwierdzają te prognozy a szef resortu ostrzega- ceny będą pięły się w górę w zawrotnym tempie, bo zapasy kawy są na niskim poziomie. Duże napięcie również na rynku kakao. Konflikt na Wybrzeżu Kości Słoniowej podbija ceny ziaren do niebotycznych poziomów. Jak informuje Bloomberg od początku listopada ceny kakao na giełdach towarowych wzrosły o ponad 12 procent, a do końca stycznia mogą podskoczyć przynajmniej o drugie tyle. Wybrzeże Kości Słoniowej produkuje milion 300 tysięcy ton kakao rocznie, a to około 40 procent udziału w światowym rynku.

    
-----------------------
    

Stop fałszowaniu ekologicznej żywności- mówią Niemcy- i wzywają Unię do stworzenia bazy danych certyfikowanych dostawców produktów mięsnych. To wyeliminowałoby nieuczciwych handlowców przyklejających znaczek „eko” tylko po to, by łatwiej sprzedać swoje produkty. W rzeczywistości wytwarzają je w konwencjonalny sposób. Baza danych aktualizowana byłaby na bieżąco- znaleźliby się w niej zarówno dostawcy, którzy utracili certyfikaty jak i ci, którym ich odmówiono. Obecnie takie bazy nie są prowadzone obowiązkowo, a dostęp do informacji o producentach bywa mocno ograniczony.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę