Projekt ustawy zakłada, że zwrot części podatku akcyzowego zawartego w paliwie będzie dokonywany w okresach półrocznych przez urzędy gmin, na podstawie przedkładanych przez rolników faktur lub potwierdzonych kopii faktur.
Według projektu, zwrot akcyzy jest ograniczony do wysokości iloczynu stawki zwrotu podatku akcyzowego do 1 litra oleju napędowego, maksymalnego zużycia oleju napędowego w wysokości 86 litrów na 1 ha użytków rolnych oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. Stawka zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego corocznie określana będzie w drodze rozporządzenia przez Radę Ministrów.
Zgodnie z projektem, producent rolny będzie otrzymywał dwa razy w roku częściowy zwrot podatku (z wyjątkiem roku 2006 r., w którym producent rolny otrzyma jednorazowy zwrot podatku) w zależności od ilości zakupionego oleju napędowego do celów rolniczych.
Powierzchnia użytków rolnych zostanie określona na podstawie ewidencji gruntów według stanu na 1 kwietnia danego roku, z wyłączeniem gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Zwrot podatku będzie dokonywany na wniosek producenta rolnego złożony do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, w terminie od 1 kwietnia do dnia 30 kwietnia i od 1 września do 30 września danego roku.
Wypłata podatku będzie odbywała się od 1 czerwca do 31 lipca i od 1 listopada do 31 grudnia danego roku za olej napędowy zakupiony w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku w urzędzie gminy.
Rząd zarezerwował w budżecie 2006 r. na częściowy zwrot podatku akcyzowego 450 mln zł. Posłowie podczas prac w komisji rolnictwa wnioskowali o podwyższeniu tych wydatków o 200 mln zł. Poprawka ta została zaakceptowana przez komisję finansów.
Wprowadzenie pomocy finansowej dla producentów rolnych w formie zwrotu części podatku akcyzowego ma na celu zwiększenie konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na unijnym rynku. Pomoc dla rolników w tej formie funkcjonuje w innych krajach członkowskich i jest zgodna z prawem unijnym.