Tym razem, za Naszym Dziennikiem, proponujemy Czytelnikom, aby spróbowali owocowych przysmaków. Dobroczynnego działania owoców i warzyw na nasze zdrowie nie trzeba zachwalać. Jedzone na surowo dostarczają wielu niezbędnych do życia substancji: witamin, kwasów organicznych, pektyn czy błonnika. Latem świeżo przyrządzone soki i napoje czy koktajle owocowe doskonale zastąpią najczęściej podawaną do posiłków herbatę. Warto też pomyśleć o owocowym małym co nieco.
Koktajl malinowy
Składniki:
4 szklanki mleka, 50 dag malin, 2/3 szklanki cukru, 15 dag jogurtu naturalnego, 25 dag śmietany 36-procentowej, 4 łyżki cukru pudru
Wykonanie:
Maliny zasypać cukrem. Dodać jogurt, mleko i zmiksować. Śmietanę zmiksować z cukrem pudrem. Na koktajl wyłożyć bitą śmietanę.
Sok z marchwi i jabłek
Składniki:
5 marchwi, 3 jabłka
Wykonanie:
Marchew umyć starannie szczoteczką, oczyścić, opłukać, pokroić. Jabłka umyć, pokroić w cząstki, usuwając gniazda nasienne. Marchew razem z jabłkami przepuścić przez sokowirówkę. Od razu podawać.
Napój owocowy
Składniki:
1/4 melona, 25 dag malin, pół łyżki miodu
Wykonanie:
Melon obrać ze skóry i pestek. Składniki zmiksować. Podawać z lodem.
Napój z mięty
Składniki:
1,5 litra wody, cukier do smaku, 3 łyżeczki mięty, 10 dag lodu
Wykonanie:
Zagotować wodę, włożyć miętę, zagotować, odstawić do naciągnięcia pod przykryciem na 15 minut. Napar odcedzić, dodać cukier i oziębić. Podawać z drobno pokruszonym lodem i słomką do picia.
Napój z marchwi i żurawin
Składniki:
4 marchwie, cukier do smaku, 25 dag żurawin, skórka cytrynowa, 0,5 l litra wody
Wykonanie:
Marchew umyć, oskrobać, zetrzeć na drobnej tarce, zalać wrzącą wodą. Wymieszać starannie. Miazgę odcedzić, mocno odcisnąć z soku. Sok pozostawić, aby się odstał, ostrożnie go zlać, pozostawiając męty. Żurawiny przebrać, opłukać, zagotować i przetrzeć, przecier wlać do napoju, dosłodzić do smaku, ewentualnie dodać trochę startej skórki cytrynowej. Napój silnie oziębić.
Napój z porzeczek czarnych i czerwonych
Składniki:
40 dag porzeczek czarnych i czerwonych, 1,5 litra wody, 10 dag lodu, 20 dag cukru
Wykonanie:
Porzeczki opłukać, osączyć, przebrać. Zagotować wodę w naczyniu emaliowanym. Do wrzącej wody włożyć owoce, kilkakrotnie zagotować, odcedzić, odciskając sok na sicie. Do gorącego wywaru dodać cukier, rozpuścić go, mieszając, zlać do garnków kamiennych i oziębić (do 12-14 st. C). Napój można podawać z kawałkami lodu i pić go wtedy przez słomkę.
Ciasto ze śliwkami
Składniki:
2,5 szklanki mąki, kostka masła śmietankowego, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 1 szklanka cukru, 4 jajka, 70-80 dag śliwek, najlepiej węgierek, 1 opakowanie galaretki cytrynowej
Wykonanie:
Masło powoli roztopić w rondelku na małym ogniu, a następnie odstawić, by ostygło. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Jajka ubić, dodać cukier i cukier wanilinowy. Ubijać, aż cukier się rozpuści, a masa będzie biała i puszysta. Do masy jajecznej stopniowo dodać mąkę i cały czas mieszając, powoli wlać stopione masło. Ciasto wlać do wysmarowanej tłuszczem blachy. Śliwki umyć i wydrylować. Połówki owoców ułożyć na cieście jedna przy drugiej. Ciasto włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st. C i piec około 40 minut. Galaretkę dokładnie rozpuścić w 300 ml wrzącej wody. Gdy zacznie tężeć, wylać cienką warstwę na ostudzone ciasto. Wstawić do lodówki, by galaretka zastygła. Gotowe ciasto pokroić w kwadraty.