Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ostrożnie z dopuszczaniem na rynek żywnością modyfikowanej

8 września 2004

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak opowiedział się we wtorek za dużą ostrożnością w dopuszczaniu na rynek Unii Europejskiej nasion roślin uprawnych zmodyfikowanych genetycznie (GMOs - od ang. organizmy zmodyfikowane genetycznie).

"Generalnie nie jestem przeciw postępowi, ale w tym wypadku zalecałbym dużą ostrożność wszystkim, którzy o tym decydują, bo tak naprawdę współdecydują o przyszłości funkcjonowania żywności. Na tym etapie potrzeba więcej wiedzy" - powiedział w telefonicznej rozmowie z brukselskimi korespondentami polskich mediów z Noordwijk w Holandii. Wojciech Olejniczak uczestniczył tam w nieformalnej naradzie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej.

W środę Komisja Europejska ma zaproponować, aby można było sprzedawać - jako wolne od mutantów - partie nasion rzepaku i kukurydzy zawierające do 0,3 proc. nasion zmodyfikowanych genetycznie. Zamierza też wpisać do wspólnego katalogu nasion UE pierwsze mutanty - 17 odmian zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy, lansowanych przez amerykański koncern spożywczy Monsanto.

Oznacza to możliwość ich swobodnej sprzedaży na rynku unijnym, chociaż poszczególne państwa mają prawo zakazać jej u siebie, powołując się na klauzulę ochronną. Olejniczak przyznał, że obecnie w wielu regionach Polski - zwłaszcza tam, gdzie gospodarstwa rolne są bardzo rozdrobnione - nie da się ochronić upraw tradycyjnych przed wymieszaniem z uprawianymi obok mutantami.

"Nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce, na małych działkach w Małopolsce czy gdzie indziej, można było zachować pełną koegzystencję. To byłoby dzisiaj niemożliwe" - uznał minister. "Musi być sto procent pewności, że może być koegzystencja. W niektórych roślinach nie ma możliwości wymieszania, ale dla większości jest" - podkreślił.

Według międzynarodowej organizacji obrońców środowiska Friends of Earth, spośród 25 państw członkowskich UE tylko Dania wprowadziła u siebie system pozwalający mieć nadzieję na skuteczna ochronę. Prócz Danii tylko Niemcy mają w ogóle podstawy prawne takiej ochrony.

Friends of Earth i - mający podobne cele - Greenpeace ostrzegają, że podniesienie progu dopuszczalnej zawartości mutantów w nasionach rzepaku i kukurydzy do 0,3 proc. postawi w trudnej sytuacji rolników. "Wielu unijnych przetwórców chce mieć pewność, że nabywają wolne od mutantów surowce, aby nie przekroczyć progu ich zawartości w wytwarzanych przez siebie produktach, wynoszącego 0,9 proc."

Chodzi o to, że zgodnie z unijnym prawem, producenci mają obowiązek informować konsumentów na etykietach o zawartości mutantów przekraczającej 0,9 proc. Tylko towary o niższej zawartości GMOs mogą być sprzedawane bez takiej informacji - jako genetycznie czyste. Producenci domagają się od rolników gwarancji, że oferują im idealnie czysty surowiec, aby nie przekroczyć w produkcie końcowym owych 0,9 proc.

Jeśli Komisja dopuści informowanie o skażeniu nasion dopiero od 0,3 proc., rolnicy będą żyli w niepewności, czy nie wprowadzają producentów w błąd i nie narażają się na odpowiedzialność w razie odkrycia, że oferowali skażony surowiec - ostrzegła w rozmowie z PAP Katherine Mill z Greenpeace.

Sytuację komplikuje fakt, że brakuje niezawodnych metod badania niskiej zawartości mutantów. Ponadto wszelkie badania są bardzo drogie i mogą sobie na nie pozwolić władze sanitarne bardzo bogatych krajów oraz wielkie koncerny spożywcze.

Te ostatnie - z Monsanto na czele - zapewniają, że naukowcom nie udało się dotychczas dowieść szkodliwości GMOs. Ale też nie dowiedli oni ponad wszelką wątpliwość, że negatywne skutki dla ludzi i środowiska nie dadzą o sobie znać w przyszłości - ripostują obrońcy środowiska.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę