Jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa, notowane w ostatnich tygodniach wzrosty cen zbóż wyhamowały, co jest szczególnie widoczne w odniesieniu do cen pszenicy paszowej i kukurydzy. Zapotrzebowanie na ziarno ze strony firm przetwórczych nieco osłabło.
Większość wytwórni pasz uzupełniła bowiem zapasy zbóż w ostatnich 2-3 tygodniach. Obecnie, po decyzji Rosji o zniesieniu zakazu eksportu zbóż z dniem 1 lipca oraz zniesieniu kwot eksportowych na zboża przez Ukrainę, przetwórcy nie kwapią się z dalszymi, dużymi zakupami i czekają na reakcję rynku krajowego na te informacje i spadki cen zbóż.
Do polskich portów zawijają kolejne statki z kilkutysięcznymi partiami pszenicy paszowej, głównie pochodzenia duńskiego. Po okresie wzmożonej sprzedaży tego ziarna, obecnie popyt na to zboże zmalał. Jest też sporo ofert sprzedaży zbóż z Czech, Niemiec i Ukrainy. Wbrew wcześniejszym obawom, cła na ukraińskie zboże nie zostały na razie wprowadzone.
W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 970-1020 PLN/t. Ceny kukurydzy to przedział 960-1020 PLN/t, najniższe ceny notuje się na południu kraju. Ceny jęczmienia paszowego utrzymują się w przedziale 800-850 PLN/t. Bardzo drogie pozostaje pszenżyto, którego ceny kształtują się na poziomie 900-950 PLN/t. Z kolei, ceny żyta paszowego wynoszą 820-850 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna kształtują się w przedziale 1030-1120 PLN/t. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się w przedziale 850-880 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).