Przedstawiciele organizacji handlowych chcą, by w Ministerstwie Gospodarki powstał nowy departament - handlu wewnętrznego i usług. Przekonują, że brakuje jednolitej polityki wobec handlu, a poziom legislacji w tym zakresie jest zbyt niski.
O takiej inicjatywie poinformowali w środę na konferencji prasowej w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej przedstawiciele branży handlu i usług.
"Paradoks polega na tym, że sektorem handlu zajmuje się np. Ministerstwo Zdrowia czy rolnictwa. A handel to około 20 proc. PKB i 2 miliony zatrudnionych ludzi. To bardzo ważny obszar, który wymaga fachowego potraktowania" - powiedział prezes zarządu Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski.
Inicjatywę w sprawie utworzenia nowego departamentu w MG podjęło kilka organizacji z branży handlowo-usługowej: Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa. We wrześniu podpisano wniosek w tej sprawie, skierowany do premiera.
Przedstawiciele tego sektora wskazują, że obecnie sprawy handlu rozrzucone są po kilku resortach: gospodarki, infrastruktury, finansów, zdrowia, rolnictwa oraz rozmaitych agencjach, a także w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skutkuje to brakiem jednolitej polityki wobec tej branży i pociąga za sobą spory resortowe. Wskazują również na niski poziom merytoryczny projektów legislacyjnych czy nieefektywną implementację prawa wspólnotowego.
W Ministerstwie Gospodarki istnieje Departament Polityki Handlowej, ale - zdaniem przedstawicieli sektora handlu i usług - ma on inne kompetencje.
"Departament Polityki Handlowej zajmuje się głównie działalnością promocyjną i współpracą na szczeblu międzynarodowym. A nam zależy na departamencie, który zajmie się sprawami handlu i usług na rynku wewnętrznym. Oczywiście nie mamy nic przeciwko temu, aby odpowiednio rozszerzyć kompetencje istniejącego już departamentu" - tłumaczył Nowakowski.
Za powstaniem nowej jednostki w Ministerstwie Gospodarki przemawia także - jak przekonywali - fakt istnienia w większości krajów UE struktur zajmujących się handlem na szczeblu przynajmniej pionu resortu gospodarki lub departamentu.
Jak czytamy na stronie internetowej resortu gospodarki, Departament Polityki Handlowej m.in. "uczestniczy w kształtowaniu i odpowiada za realizację zadań w zakresie polityki handlowej Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Handlu (WTO)". Odpowiada też za "opracowywanie stanowiska Polski w zakresie unijnych środków polityki handlowej", a także za sprawy związane z tworzeniem zasad, konstrukcją i funkcjonowaniem autonomicznych instrumentów polityki handlowej w Polsce.
Ponadto departament ten prowadzi sprawy z zakresu współpracy Polski z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) i międzynarodowymi organizacjami surowcowymi.
Do momentu nadania depeszy nie uzyskano komentarza przedstawicieli resortu gospodarki w tej sprawie.
7323770
1