Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Opolszczyzna - zagłębie ,,karpiowe''

5 stycznia 2016
Opolskie gospodarstwa rybackie wyprodukowały 1690 ton karpia - wynika z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego za ub. rok. Daje to Opolszczyźnie 3 miejsce w kraju pod względem produkcji tej ryby. W całym kraju w ub. roku wyprodukowano ok. 14,5 tys. ton karpia.
Wyprodukowane w województwie opolskim 1690 ton tej ryby stanowi około 12 procent krajowej produkcji. Więcej ryb tego gatunku wyprodukowano w ubiegłym roku tylko w woj. lubelskim (1900 ton) i wielkopolskim (1790 ton).
Prócz tego w Polsce wyprodukowano w ubiegłym roku 12 tys. ton pstrąga i ponad 2 tys. ton innych ryb. Całkowita wartość sprzedanych w całym kraju ryb konsumpcyjnych wyniosła 280 milionów złotych, a w województwie opolskim - 17 milionów złotych.
Zdaniem prezesa Lokalnej Grupy Rybackiej "Opolszczyzna" Jakuba Roszuka trzecie miejsce w kraju pod względem ilości wyprodukowanego karpia to bardzo dobra pozycja. "Tym bardziej, że przed rokiem byliśmy na miejscu piątym" - powiedział PAP Roszuk.
Jakub Roszuk powiedział, że LGR "Opolszczyzna" chce tak wypromować karpia, by opolanie sięgali po tę rybę nie tylko w wigilię. W ten sposób zamierza poszerzyć rynek zbytu dla producentów.
"Dlatego promujemy karpia na bardzo wielu festynach, dożynkach czy imprezach o zasięgu regionalnym i lokalnym. Chcielibyśmy, by stał się on opolską marką i pojawił się np. w menu wielu naszych restauracji. Szkolimy też restauratorów, by ich zainteresować tą rybą" - wyliczył Roszuk.
Zastępca dyrektora opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Marek Wróbel dodał, że opolscy rybacy chętnie korzystają z unijnych pieniędzy dostępnych w ramach Programu Operacyjnego Ryby, m.in. inwestując w rozwój swoich gospodarstw. "W ramach podpisanych dotychczas umów zakontraktowaliśmy już ponad 19 milionów złotych" - powiedział PAP Wróbel.
Dr Dariusz Ulikowski z Instytutu Rolnictwa Śródlądowego przekonywał, że inwestując w hodowle raków, które mogą być urozmaiceniem dla gospodarstwa rybackiego, największe koszty trzeba ponieść na zakup materiału obsadowego - czyli małych sztuk do hodowli.
"Tymczasem dochód z hodowli raków jest podobny do tego, który osiąga się hodując karpie. A bywa i kilka razy większy" - stwierdził Ulikowski.



POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę