Jak informuje FAMMU/FAPA, według analizy holenderskiego banku ABN Amro, znaczny spadek pogłowia trzody chlewnej w UE w ciągu najbliższych kliku lat może wpłynąć na wzrost opłacalności produkcji.
Wśród czynników warunkujących wyższą rentowność produkcji wymienia się również wzrost światowego popytu oraz nowe segmenty rynku mięsa wieprzowego. Holenderscy analitycy przewidują, że po wprowadzeniu w 2013 r. bardziej rygorystycznych przepisów z zakresu dobrostanu trzody chlewnej (zakaz kojców pojedynczych dla loch), pogłowie loch w UE może obniżyć się o 15-30 proc.
Bank ocenia, że ok. 20 proc. klientów z branży trzody chlewnej nie zdoła zmodernizować chlewni w wymaganym terminie i będzie zmuszona zaniechać produkcji. Hodowcy, którzy pozostaną na rynku, będą zwiększać swój potencjał produkcyjny, co w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do odbudowy pogłowia stada do obecnego poziomu.
Jednocześnie wzrosną ceny żywca i zwiększy się opłacalność produkcji. Według holenderskiego związku producentów trzody chlewnej (NVV), branżę może opuścić nawet jeszcze większy odsetek producentów trzody. Stopień wymiany kojców w holenderskich chlewniach wynosi obecnie ok. 30 proc.