ONZ zatwierdza właśnie standardy podsłuchu Internetu
5 stycznia 2016
W Dubaju trwa właśnie konferencja telekomunikacyjna zorganizowana przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ITU funkcjonujący w ramach ONZ. Od dłuższego czasu istniały obawy, że zostanie osiągnięte jakieś porozumienie, które może dać podwaliny pod cenzurę Internetu. Wszystko wskazuje na to, że zostanie podjęta próba wprowadzenia standardu dla szpiegowania ruchu w sieci.
ITU, która od 1947 roku jest częścią ONZ, to organizacja, która ma za zadanie między innymi ustalanie standardów dla telekomunikacji. Nie wydaje się, aby w Dubaju osiągnięto porozumienie w kwestii przejęcia zarządzania serwerami nazw i domenami. To nadal pozostanie domena USA i organizacji ICAN. Jednak są inne sposoby na zdobycie informacji na temat ruchu w sieci. Obrady dotyczyły też standaryzacji technologii DPI (Deep Packet Inspection).
Ustalenia w kwestii DPI mają być normowane w ramach dokumentu Y.2770, który został zaproponowany przez Chiny. Już sam ten fakt, może nam wskazywać na kierunek, w jakim zmierza ta standaryzacja. Deep Packet Inspection to technologia polegająca na filtrowaniu całego ruchu TCP/IP na konkretnych węzłach w sieci. Jest to zwykle wykonywane przez wyspecjalizowane oprogramowanie dostarczane wraz z silną baza danych. Dzięki wykorzystaniu technologii DPI prywatność w Internecie będzie po prostu niemożliwa.
Zdolność do łapania ramek IP powoduje, że na przykład można będzie przeczytać wiadomości wysyłane na GG, Skype czy innych komunikatorach. Oznacza to też, że wszelkie dane bankowe będą również narażone na przechwycenie przez "Wielkiego Brata". Będzie możliwe łatwe izolowanie części ruchu na danym węźle i na przykład przeglądanie całej aktywności danego użytkownika w czasie rzeczywistym. Oczywiście służby już dawno korzystają z systemów DPI, jednak standaryzacja tej technologii moze pozwolić na ustalenie ogólnoświatowej sieci nasłuchu na wyższej warstwie sieci.