Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ONZ potwierdza wymieranie pszczół na wielką skalę

8 października 2012
Jak twierdzą eksperci ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa(FAO), w ciągu ostatniego roku ilość pszczół i trzmieli na świecie zmalała o jedną trzecią. Sprawa jest na tyle poważna, że w ciągu najbliższych 20 lat mogą one zniknąć z powierzchni ziemi.

Owady odpowiedzialne za zapylanie roślin i za produkcję miodu, zaczęły znikać najpierw w USA a następnie w Europie, Azji czy Ameryce Łacińskiej. Pszczoły zaczęły zanikać, jako gatunek już od 2006 roku. Kolejne lata utrzymały smutne statystyki a nawet wywindowały je na niebezpieczne poziomy.

Według pszczelarzy europejskich coś, co do niedawna było głównie problemem amerykańskim teraz stało się ogólnoświatowym zmartwieniem.

W najnowszym numerze pisma Science opublikowano artykuł francuskich i brytyjskich naukowców, którzy twierdzą, że trzmiele niszczy nowy typ środka owadobójczego.  Substancje te zostały opracowane dla bardziej efektywnego niszczenia szkodliwych owadów.  Nagły cios spadł jednak na te użyteczne.

"Dopiero niedawno zorientowaliśmy się, jaki jest mechanizm wpływu środka owadobójczego na pożądane populacje" - uzasadnia jeden z autorów badania, David Golson.  "Staramy się zrozumieć, jak one rzeczywiście wpływają na pszczoły i trzmiele w naturalnym środowisku.  A nie w laboratorium. "

Szczególnie niebezpieczne były jedne z nowych chemikaliów, neonikotinoidów owadobójczych opracowanych w pierwszej połowie 1990 roku.  Teraz używa się go wszędzie.  Środek ten wpływa na układ nerwowy owadów.  A okazało się, że gromadzi się w nektarze i pyłku kwiatów.

Naukowcy z sześciu tygodniach obserwuje rozwój kolonii pszczół lecących na boisku, neonikotinoidnym leczonych środkiem owadobójczym.  I okazało się: z "trucizny" oraz gniazdo jest mniejsze i słabsze potomstwo.  A przyszłe królowe jak 85% mniej niż ich "czyste" odpowiedników.

Ponadto, naukowcy prześledzili losy pszczół. Osobniki, które były w kontakcie z trucizną, ginęły od dwóch do trzech razy częściej niż normalnie.  Ponadto, środki owadobójcze naruszały ich system nawigacji.  Owady nie mogły znaleźć drogi do domu. To odkrycie tłumaczyłoby fenomen nagłej utraty całych kolonii notowany przez pszczelarzy.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę