aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Okres przejściowy na pudełka

8 października 2003

Papierosy w pudełkach z większymi niż teraz i ostrzejszymi w brzmieniu napisami ostrzegającymi przed skutkami palenia tytoniu nie pojawią się w sklepach, jak chciało Ministerstwo Zdrowia już 1 maja przyszłego roku, lecz najprawdopodobniej kilka miesięcy później

O przesunięcie terminu wprowadzenia nowych opakowań od sierpnia walczą koncerny tytoniowe. Do ich postulatów przychylili się wczoraj posłowie z sejmowej podkomisji zajmującej się rządowym projektem zmian w Ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Rządowy projekt zakłada, że od 1 maja wszystkie opakowania papierosów mają być oznakowane wyraźnymi, zajmującymi nawet 40 proc. powierzchni pudełka napisami, ostrzegającymi przed skutkami palenia tytoniu. Zamiast napisu "Palenie tytoniu powoduje raka", palacz przeczyta "Palenia zabija" bądź "Palenie poważnie szkodzi tobie i osobom w twoim otoczeniu". Ministerstwo Zdrowia opracowało również cztery uzupełniające ostrzeżenia, które znajdą się na odwrocie pudełka.

Przeciwko terminowi zaproponowanemu przez rząd protestują przedstawiciele branży tytoniowej, nie ukrywając, że czują się oszukani przez resort zdrowia. Jeszcze w czerwcu ministerstwo zapewniało producentów papierosów, że, podobnie, jak firmy tytoniowe w UE, będę mieli 12 miesięcy na wprowadzenie nowych opakowań od wejścia w życie nowej ustawy. W sierpniu okazało się jednak, że o okresie przejściowym nie może być mowy, gdyż Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który opiniował projekt, uznał taki zapis za niezgodny z unijnymi przepisami. Polska w trakcie negocjacji przedakcesyjnych nie wystąpiła bowiem o przyznanie okresu przejściowego na zmianę opakowań papierosów, czyli niejako przyznała, że będzie gotowa przyjąć unijne normy w tym zakresie od 1 maja 2004 r.

Przedstawiciele branży twierdzą, że na zmianę wyglądu opakowań potrzebują minimum siedem miesięcy. Wczoraj ich punkt widzenia podzielili posłowie ze specjalnej podkomisji zajmującej się rządowym projektem i opowiedzieli się za przyznaniem 8-miesięcznego okresu przejściowego. Dodatkowo zaproponowali, by papierosy zapakowane w "stare" pudełka mogły być sprzedawane jeszcze przez rok od daty wejścia w życie znowelizowanej Ustawy o ochronie zdrowia. Projekt trafi pod głosowanie jeszcze w tym roku.


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu ukraińskiemu koncernowi medialnemu Suspl...

-A przecież nasze propozycje ustaw, gdybyśmy mieli wsparcie rządu jako związki z...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę