aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Odpady z grzybów znakomitym dodatkiem do hamburgerów

5 stycznia 2016
Naukowcy z Portugalii opracowali technologię pozwalającą na przemysłowe wykorzystanie odpadów z grzybów. - Wytwarzane z nich włókno może być doskonałym dodatkiem do wyrobu np. pieczywa lub hamburgerów - twierdzą badacze.
Metoda przerobu resztek grzybów z linii produkcyjnych - opracowana przez uczonych z uniwersytetu UTAD w Vila Real - bazuje na utworzeniu z odpadów spożywczego włókna. - Może być ono dobrym dodatkiem do wyrobu pieczywa, produktów cukierniczych, hamburgerów lub innych artykułów wędliniarskich - poinformował dr Fernando Nunes z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Tras-os-Montes e Alto Douro (UTAD).
Pozytywnie o nowym dodatku do żywności wypowiadają się również technolodzy żywności, zarówno akademiccy, jak i pracujący w firmach spożywczych, które zainteresowały się już nowym odkryciem. - Są wśród nich m.in. francuskie i kanadyjskie koncerny - ujawnił portugalski uczony.
Uczeni z Vila Real wierzą, że wytworzony przez nich produkt, poddany wcześniej zmieleniu i wysuszeniu, zostanie bardzo dobrze przyjęty przez przemysł spożywczy.
- Nasze włókno grzybowe zostało już opatentowane. Mamy nadzieję, że nowa technologia powstrzyma zakłady obróbki grzybów przed marnotrawieniem ton ich odpadków, a równocześnie dostarczy na rynek wysokodietetyczny półprodukt o bardzo niskiej zawartości tłuszczu i białka - dodał Fernando Nunes.
Pierwsza linia wyrobu włókna grzybowego ruszyła podczas tegorocznej jesieni w jednym z zakładów produkcyjnych w Vila Real, w północnej części Portugalii. Region ten stanowi zagłębie grzybowe tego iberyjskiego kraju.



POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę