Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, w styczniu 2012 roku wartość indeksu światowych cen olejów i tłuszczów (FAO) wzrosła w stosunku do grudnia ub.r. Była jednak niższa w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 roku - podali analitycy Banku BGŻ.
Globalne ceny żywności od czerwca 2011 roku pozostawały w tendencji spadkowej. W styczniu 2012 roku po raz pierwszy od wielu miesięcy odnotowano ich wzrost. Opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen żywności w styczniu br. zwiększył się wobec grudnia ub.r. o około 2 proc. (4 punkty) i ukształtował na poziomie 214 punktów. Oznacza to, że w styczniu ceny monitorowane przez FAO były o 114 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004. Wzrost wartości indeksu był konsekwencją wyższych światowych cen olejów, zbóż, cukru, przetworów mleczarskich oraz mięsa.
Indeks światowych cen olejów i tłuszczów w styczniu 2012 roku osiągnął poziom 234 punktów, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 6 punktów, czyli 3 proc. Wśród przyczyn zwyżki cen można wskazać wysoki popyt importowy na oleje palmowy i sojowy, sezonowy spadek produkcji oleju palmowego oraz oczekiwania co do mniejszej podaży eksportowej oleju sojowego.
Warto dodać, że choć wartość indeksu światowych cen olejów i tłuszczów od miesięcy kształtuje się na bardzo wysokich historycznie poziomach, w styczniu br. jego wartość była niższa o 16 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2011 roku.