Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Oceny ogólnej sytuacji w kraju najlepsze od ponad roku

5 stycznia 2016
Oceny ogólnej sytuacji w kraju świadczą o dalszej poprawie nastrojów społecznych - wynika ze styczniowego badania CBOS opublikowanego w środę. CBOS podaje, że oceny są nie tylko lepsze niż miesiąc temu, ale także najlepsze od ponad roku.

"Ponadto dość istotnie poprawiają się opinie o sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce. Również prognozy na najbliższy rok są w tych wymiarach lepsze niż w ostatnich miesiącach" - napisano w komunikacie.
"W znacznie mniejszym stopniu zmieniają się natomiast oceny i przewidywania dotyczące prywatnej sfery życia respondentów - materialnej i zawodowej, choć ostatnio i w tym zakresie również można dostrzec niewielką poprawę" - dodano.
Według CBOS w porównaniu z grudniem o 2 punkty procentowe (do 25 proc.) wzrosła grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju, jednocześnie zmniejszył się odsetek niezadowolonych (z 63 proc. do 58 proc.).
"Tym samym obecnie liczba respondentów negatywnie oceniających kierunek zmian w Polsce jest najmniejsza od listopada 2012 roku" - napisano.
CBOS podaje, że wyraźnie lepsze niż w grudniu są przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej.
"Znacząco wzrósł odsetek badanych oczekujących poprawy w tym zakresie (z 18 proc. do 25 proc.), zarazem nieco spadła liczba osób prognozujących, że w ciągu roku sytuacja gospodarcza w Polsce się nie zmieni (z 52 proc. do 48 proc.), jak i tych, które obawiają się jej pogorszenia (z 21 proc. do 19 proc.)" - napisano.
Przewidywania dotyczące sfery prywatnej są porównywalne z grudniowymi.
"Nadal większość Polaków (69 proc.) uważa, że w najbliższym roku sytuacja materialna ich gospodarstw domowych nie ulegnie zmianie, jedna piąta (20 proc.) oczekuje jej poprawy, a co dziewiąty badany (11 proc.) obawia się pogorszenia" - napisano.
Według CBOS prawie trzy piąte ankietowanych (58 proc.) sądzi, że w ciągu roku poziom ich życia pozostanie stabilny.
"Niemal jedna piąta (19 proc.) spodziewa się jego poprawy, a co siódmy respondent (14 proc., spadek o 4 punkty) przewiduje, że za rok jemu i jego rodzinie będzie się żyło gorzej niż obecnie" - napisano w komunikacie.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-15 stycznia 2014 roku na liczącej 1067 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę