Oceny ogólnej sytuacji w kraju świadczą o dalszej poprawie nastrojów społecznych - wynika ze styczniowego badania CBOS opublikowanego w środę. CBOS podaje, że oceny są nie tylko lepsze niż miesiąc temu, ale także najlepsze od ponad roku.
"Ponadto dość istotnie poprawiają się opinie o sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce. Również prognozy na najbliższy rok są w tych wymiarach lepsze niż w ostatnich miesiącach" - napisano w komunikacie.
"W znacznie mniejszym stopniu zmieniają się natomiast oceny i przewidywania dotyczące prywatnej sfery życia respondentów - materialnej i zawodowej, choć ostatnio i w tym zakresie również można dostrzec niewielką poprawę" - dodano.
Według CBOS w porównaniu z grudniem o 2 punkty procentowe (do 25 proc.) wzrosła grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju, jednocześnie zmniejszył się odsetek niezadowolonych (z 63 proc. do 58 proc.).
"Tym samym obecnie liczba respondentów negatywnie oceniających kierunek zmian w Polsce jest najmniejsza od listopada 2012 roku" - napisano.
CBOS podaje, że wyraźnie lepsze niż w grudniu są przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej.
"Znacząco wzrósł odsetek badanych oczekujących poprawy w tym zakresie (z 18 proc. do 25 proc.), zarazem nieco spadła liczba osób prognozujących, że w ciągu roku sytuacja gospodarcza w Polsce się nie zmieni (z 52 proc. do 48 proc.), jak i tych, które obawiają się jej pogorszenia (z 21 proc. do 19 proc.)" - napisano.
Przewidywania dotyczące sfery prywatnej są porównywalne z grudniowymi.
"Nadal większość Polaków (69 proc.) uważa, że w najbliższym roku sytuacja materialna ich gospodarstw domowych nie ulegnie zmianie, jedna piąta (20 proc.) oczekuje jej poprawy, a co dziewiąty badany (11 proc.) obawia się pogorszenia" - napisano.
Według CBOS prawie trzy piąte ankietowanych (58 proc.) sądzi, że w ciągu roku poziom ich życia pozostanie stabilny.
"Niemal jedna piąta (19 proc.) spodziewa się jego poprawy, a co siódmy respondent (14 proc., spadek o 4 punkty) przewiduje, że za rok jemu i jego rodzinie będzie się żyło gorzej niż obecnie" - napisano w komunikacie.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-15 stycznia 2014 roku na liczącej 1067 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
8822047
1