Świętokrzyska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Ministra Finansów o pogłębioną analizę i podjęcie działań stymulujących rozwój a nie tylko tworzenie kolejnych ciężarów fiskalnych w systemie opłat, składek i podatków dla prowadzących gospodarstwa rolne. W ocenie samorządu rolniczego ziemi świętokrzyskiej system fiskalny powinien uwzględniać posiadaną powierzchnię dla gospodarstw rodzinnych, a w przypadku przedsiębiorstw rolnych osiągany dochód.
Dlatego zdaniem ŚIR konieczne jest wprowadzenie rozwiązań nakładających obowiązek uprawy wszystkich gruntów zakwalifikowanych jako rolne. Skoro nie działa motywująco zachęta w postaci dopłat obszarowych należy wprowadzić sankcje 3 krotnie zwiększonego podatku rolnego od posiadanych gruntów rolnych za zaniechanie produkcji. Ziemia rolnicza jest dobrem ogólnym przekazanym przez poprzednie pokolenia i nie może to dobro być marnowane przez obecnego właściciela.
- Właściciel gruntów rolnych musi być zobowiązany prawem do dbałości o to dobro osobiście lub przekazanie posiadanych gruntów poprzez wieloletnią dzierżawę na zasadach określonych prawem lub sprzedaż innym rolnikom z bezwzględnym zachowaniem prawa pierwokupu przez sąsiadów prowadzących gospodarstwa. Nieużytki psują estetykę wsi i pozbawiają kraj i naród korzyści z posiadania dobrych warunków naturalnych do utrzymania wysokiego poziomu rozwoju polskiego rolnictwa oraz dochodu z eksportu produktów żywnościowych. Bardzo często ziemia rolna jest traktowana jako lokata kapitału bez zamiaru prowadzenia użytkowania rolniczego a jedynie krótkowzrocznym działaniem spekulacyjnym. Województwo świętokrzyskie nie posiada dużych ilości ziemi w zasobach ANR i dlatego wywołany obrót prywatny może poprawić strukturę gospodarstw, gdyż zapotrzebowanie na ziemię rolną jest duże wśród prowadzących nowoczesne, rozwijające się gospodarstwa rolne – mówi Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.