Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O płytach raz jeszcze

21 września 2007
Prezydent RP podpisał wreszcie długo oczekiwaną  przez rolników   ustawę o nawozach i nawożeniu. Wielu z nich  z niepokojem  oczekiwało na rozstrzygnięcia prawne,  zwłaszcza  w  kwestiach dotyczących  składowania i przechowywania nawozów naturalnych.

Obawy te narastały wraz z ilością  przekazywanych i publikowanych , często sprzecznych  ze sobą informacji na ten temat. Jedni tłumaczyli potrzebę budowy instalacji   niezbędnych do gromadzenia i przechowywania obornika i gnojowicy  wymaganiami, jakie stawia nam Unia Europejska, inni powoływali się na „bardzo rygorystyczne” w tej materii prawodawstwo krajowe. Pewnie jedni i drudzy mieli do przekazania jakąś tam „prawdę”. Zaletą nowej ustawy jest zapewne  przejrzystość jej zapisów  określających obowiązki  podmiotów prowadzących  chów zwierząt i będących zarazem producentami nawozów naturalnych.

Artykuł 25 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy  mówi, że  „nawozy płynne tj. gnojowicę i gnojówkę należy przechowywać wyłącznie w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4 miesięcznej produkcji tego nawozu”. Obowiązek taki nakłada się na wszystkie bez wyjątku gospodarstwa, które  produkują tego rodzaju nawozy bez względu na wielkość produkcji. Przepis ten obowiązywał będzie po 1 stycznia 2011 roku. Natomiast obowiązek składowania obornika na „nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych w taki sposób, aby wycieki nie przedostawały się do gruntu” – art. 25 ust. 2 ustawy - dotyczy tylko gospodarstw większych  posiadających,  odpowiednią ilość stanowisk.  I tak  dla producentów drobiu,  ta minimalna  liczba   wynosi 40 tys., dla hodowców świń odpowiednio: 2 tys. w przypadku tuczników i 750 stanowisk w przypadku macior.  Z kolei ten przepis obowiązywał będzie po 1 stycznia 2009 roku.

Biorąc pod uwagę  powyższe regulacje, należałoby uznać, że nareszcie polskie prawodawstwo jest   w miarę przyjazne dla naszych rolników, zwłaszcza w kwestii przechowywania obornika. Z drugiej jednak strony  nie możemy zapominać, że nie są to jedyne przepisy z tego obszaru, jakie  nas obowiązują  i w najbliższym już czasie będą egzekwowane. To właśnie te odrębne regulacje  wydatnie poszerzają obowiązek posiadania płyt również na mniejszych producentów. Pozwólcie Państwo, że przytoczę tutaj przykłady tych najważniejszych aktów prawnych, które nakładają obowiązek przechowywania obornika na płytach gnojowych: Rozporządzenia Dyrektorów Regionalnych Gospodarki Wodnej w sprawie ograniczenia dopływu azotu ze źródeł rolniczych, Rozporządzenie Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi z  8 września 2004 w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 14 maja 2002  w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań oraz sposobów realizacji zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie gospodarowania środkami pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej. Nie wspominam tutaj o istniejących już i ciągle tworzonych nowych ustawach i rozporządzeniach  na potrzeby   realizacji PROW-u 2007-2013, jak również o przepisach dotyczących wdrażania tzw. „zasady wzajemnej zgodności”, jakie obowiązywać nas będą już po roku 2010.  Widzimy zatem, jak długa jest lista aktów prawnych i jak  bogate jest ustawodawstwo, które niejako wymusza na rolnikach budowę płyt obornikowych.  Dlatego też nowa, dalece liberalna  ustawa o nawozach i nawożeniu dotyczyć  może bardzo ograniczonej  populacji rolników, którzy nie korzystają z pomocy programów unijnych. Kto jednak poważnie myśli o prowadzeniu działalności rolniczej  i z nią wiąże przyszłość swoją i najbliższych,  nie może pozbawiać się możliwości korzystania z pomocy unijnej, a wtedy płytę obornikową musi wybudować. 

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę