W trakcie 48 Posiedzenia Sejmu ( 11 – 12 września miało miejsce drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Projekt wdraża do polskiego prawa rozporządzenie UE dotyczące zmian w regulacjach w sprawie zawierania umów w sektorze mleka i przetworów mlecznych.
Przepisy te są związane z planowanym zniesieniem systemu kwotowania produkcji mleka w Unii od 1 kwietnia 2015 r. Nowelizacja ma na celu umożliwienie uznanym przez Agencję Rynku Rolnego organizacjom producentów mleka i przetworów mlecznych lub ich zrzeszeniom negocjowanie - w imieniu należących do nich rolników - umów na dostawy mleka do zakładów mleczarskich lub podmiotów skupujących.
Wzmocni to pozycję negocjacyjną producentów mleka, co pomoże im uzyskać korzystniejsze ceny za dostarczany surowiec. Projekt określa szczegółowy tryb ubiegania się o uznanie przez ARR organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz kryteriów ich uznawania, w tym m.in. minimalną liczbę członków oraz ilość wytwarzanego i wprowadzanego do obrotu mleka lub przetworów mlecznych.
Do zadań nałożonych na ARR w związku z nowelizacją należy też m.in. kontrola funkcjonowania uznanych organizacji oraz zrzeszeń w zakresie stosowania przez nie przepisów unijnych i krajowych, prawo nakładania kar na te podmioty, a także przesyłanie do Komisji Europejskiej powiadomień o podjętych w stosunku do nich decyzjach o uznaniu, odmowie lub cofnięciu uznania. Projekt reguluje też kwestię przekazywania kwot mlecznych do krajowej rezerwy w przypadkach, gdy nie ma możliwości zakończenia postępowań dotyczących dziedziczenia gospodarstw rolnych wraz z kwotą indywidualną.