Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O około 30 proc. zmniejszyła się liczba mundurowych na L4

5 stycznia 2016
O około 30 proc. zmniejszyła się liczba policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy BOR przebywających na L-4. O tyle samo spadła także liczba dni zwolnień lekarskich, od momentu wejścia w życie nowej ustawy, czyli od 1 czerwca 2014 r.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało, jak zmieniła się absencja funkcjonariuszy służb mundurowych w ciągu trzech pierwszych miesięcy obowiązywania nowej ustawy. Dane pokazują, że zmniejsza się liczba udzielanych dni zwolnień lekarskich, a dzięki temu więcej mundurowych jest obecnych na służbie.

Od początku obowiązywania nowych przepisów zmniejszyła się liczba dni zwolnień lekarskich w poszczególnych formacjach o: 35 proc. dni w odniesieniu do policji, 31 proc. dni w straży granicznej, 29 proc. dni w Biurze Ochrony Rządu (BOR) i 23 proc. dni w straży pożarnej.

Najwyższy spadek procentowy liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich wystąpił w Biurze Ochrony Rządu - o 31 proc., a najniższy w straży granicznej - o 26 proc. Natomiast w policji nastąpił najwyższy spadek procentowy udzielanych dni zwolnień lekarskich - o 35 proc., najniższy zaś w straży pożarnej - odpowiednio o 23 proc.

Przypominamy, że ustawa od 1 czerwca tego roku wprowadziła zmniejszenie wynagrodzeń funkcjonariuszy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą - ze 100 do 80 proc. uposażenia.

Ustawa określiła, w jakich sytuacjach funkcjonariusz zachowuje prawo do 100 proc. uposażenia. Są to m.in.: okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby oraz w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby, jak również choroby przypadającej w czasie ciąży.

Ustawa objęła m.in.: policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW, służby więziennej.

Kompleksowe dane, obrazujące rzeczywisty wpływ nowego rozwiązania na absencję chorobową funkcjonariuszy, zgodnie z ustawą, zostaną przedstawione w sejmie po upływie roku od wejścia w życie ustawy.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę