Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O nasionach, ale nie o GMO

5 stycznia 2016
Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie. W przeciwieństwie do ustawy zawetowanej w ub.r. przez głowę państwa ten projekt nie zawiera zapisów dotyczących organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO).

Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie w sierpniu 2011 r. i wtedy też zapowiedział, że złoży własny projekt, który będzie pozbawiony kontrowersyjnych zapisów o GMO. "Prezydent oczekuje kompleksowego uregulowania kwestii organizmów modyfikowanych w odrębnej, całościowej ustawie o GMO, w tym również kwestii materiału siewnego genetycznie zmodyfikowanego. Zdaniem Prezydenta, zmiany prawa w tak ważnym i wrażliwym obszarze jak inżynieria genetyczna powinny odbywać się po wcześniejszym przeprowadzeniu szeroko zakrojonej debaty publicznej oraz konsultacji społecznych. Debata poprzedzająca taką ustawę pozwoliłaby społeczeństwu na zapoznanie się z pełną paletą argumentów" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronach internetowych prezydenta.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu do prezydenckiej ustawy, jej celem jest szybkie wdrożenie przepisów w zakresie nasiennictwa: chodzi przede wszystkim o rejestrację odmian roślin, ich wytwarzanie i kontrolę nad materiałem siewnym i jego obrotem. Obejmować ona będzie praktycznie wszystkie rośliny uprawne (np. zboża, warzywa), ma uregulować choćby kwestie rejestracji i stosowania roślin regionalnych.
Przypomnijmy, że poprzednia ustawa o nasiennictwie zawierała przepisy mówiące o tym, iż do obrotu na terenie Polski może być dopuszczony i zarejestrowany materiał siewny także roślin odmian genetycznie modyfikowanych - w przypadku gdy są one już dopuszczone do stosowania na terenie Unii Europejskiej. I od razu na głowę ministra rolnictwa Marka Sawickiego posypały się słowa krytyki, że tylnymi drzwiami chciał "zalegalizować w Polsce uprawy GMO": protestowała zwłaszcza opozycja i organizacje ekologiczne. Minister Sawicki bronił się, że do ustawy o nasiennictwie wpisano artykuły dotyczące GMO, bo w Sejmie utknęły prace nad ustawą o organizmach genetycznie modyfikowanych. - Nie ma w tej chwili przepisów regulujących zasady upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Polskę obowiązuje już europejski rejestr nasion, a w tym rejestrze wpisanych jest 40 odmian roślin GMO. Oznacza to, że zostały one przebadane przez Europejską Komisję ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i dopuszczone na rynek unijny. W związku z tym Polska powinna określić warunki rejestracji i obrotu takim materiałem siewnym. Z braku ustawy o GMO wpisaliśmy te przepisy do ustawy o nasiennictwie - tłumaczył Marek Sawicki. - W tej ustawie mieliśmy doskonałe mechanizmy zabezpieczające. Po pierwsze, był nakaz, by w ciągu trzech dni poinformować o przywiezieniu do Polski jakiejkolwiek odmiany GMO wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Po drugie, były zapisane instrumenty dające ministrowi rolnictwa prawo wykreślenia z polskiego rejestru wszystkich odmian, co do których minister poweźmie informacje o ich szkodliwości dla zdrowia człowieka bądź dla środowiska. Chodzi nie tylko o GMO, ale o wszystkie rośliny - argumentował minister rolnictwa.
Jak wynika przynajmniej z pierwszych wypowiedzi posłów z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie powinno być problemów z przyjęciem prezydenckiego projektu. - To jest prawidłowy kierunek - uważa wiceprzewodniczący komisji poseł Stanisław Kalemba (PSL), którego cytuje PAP. Poseł Kalemba zgadza się z założeniem, że o kwestiach dotyczących GMO powinna traktować odrębna ustawa. - Ustawa o organizmach genetycznie modyfikowanych powinna uregulować całość tych spraw dotyczących zarówno kwestii badań nad GMO, jak i obrotu materiałem siewnym roślin genetycznie modyfikowanych - mówi poseł Kalemba.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę