Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O gospodarowaniu gruntami rolnymi

5 stycznia 2016
Prezentujemy pismo Juliusza Sierpińskiego, prezesa Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej skierowane do Leszka Świętochowskiego, prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych


Szczecin, 4 lutego 2013
Pan
Leszek Świętochowski
Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych

Pragnę Pana poinformować, że Zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej z powagą i odpowiedzialnością przyjął nowe obowiązki nałożone na Izbę w wyniku  ustaleń z dnia 11 stycznia 2013r. zawartych pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjnym Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.
Zdając sobie sprawę z ogromnej presji czasu związanej z kończącym się okresem stosowania preferencyjnych zasad nabywania gruntów - możliwością rozkładania ceny sprzedaży na raty i zastosowania oprocentowania 2%, bez zbędnej zwłoki podjęliśmy działania związane z wejściem w życie  nowych zarządzeń Pana Prezesa dotyczących sprzedaży, dzierżawy i zabezpieczeń. W dniu 24 stycznia zorganizowaliśmy spotkanie przewodniczących i delegatów rad powiatowych ZIR z całego województwa z Panem Jackiem Malickim p.o. dyr. OT ANR. W trakcie narady omówiono nowe zapisy w/w zarządzeń oraz dokonano wstępnej interpretacji ich stosowania. Mamy również za sobą pierwsze posiedzenia komisji przetargowych.
Podkreślić należy, iż po raz pierwszy od wielu miesięcy w kontaktach między ANR a rolnikami budowana jest atmosfera wzajemnego zaufania i poczucie wspólnoty celów. Jest to niewątpliwie zasługa Pana Jacka Malickiego p.o. dyr. OT ANR. Jego zewnętrzne obiektywne spojrzenie oraz bogate w kontakty z rolnikami doświadczenie zawodowe przynosi w naszym województwie bardzo pozytywne rezultaty. Trudno zrozumieć dlaczego ta sytuacja nie może trwać dłużej, przynajmniej na okres dopracowania nowych rozwiązań i zasad współpracy oraz uspokojenia napiętej atmosfery wokół ANR.

Panie Prezesie,
pamiętajmy  o tym, że podpisane  ustalenia i wydane w ich wyniku zarządzenia dotyczą jedynie nowych procedur stosowania prawa które zmianie nie uległo. Pozytywne efekty wprowadzonych zmian zależą z jednej strony od ogromnego zaangażowania społecznego, z drugiej od pozytywnego nastawienia i dobrej woli pracowników oraz transparentności działań OT ANR.
Genezą obecnego konfliktu jest sprzeciw wobec bardzo liberalnego, bezdusznego podejścia do problemu gospodarowania gruntami rolnymi. Los stojących za poszczególnymi operacjami ludzi, interes lokalnych społeczności i państwa zostały odsunięte na dalszy plan przez doraźne potrzeby budżetu państwa oraz bezrefleksyjne i bezduszne stosowanie prawa.
Przeprowadzone rozmowy, podpisane uzgodnienia a także postawa Pana Jacka Malickiego stopniowo studzą nastroje.
Zejście z drogi współpracy i uspołecznienia procesu gospodarowania gruntami rolnymi z Zasobu WRSP oraz brak realizacji uzgodnień, może doprowadzić do kolejnego wybuchu o sile trudnej obecnie do przewidzenia.
W takiej sytuacji również Zachodniopomorska Izba Rolnicza nie weźmie odpowiedzialności za realizację ustaleń i przebieg procesu rozdysponowania gruntów z Zasobu .
Prezes ZIR Julian Sierpiński


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę