Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowy projekt systemu ochrony zdrowia

19 stycznia 2004
W służbie zdrowia nie należy robić kolejnej rewolucji, bo tego nie wytrzyma ani ona, ani pacjent. Dlatego proponujemy system nawiązujący do modelu holenderskiego, który po pewnych modyfikacjach stosunkowo bezboleśnie można przenieść na nasz grunt - przekonywała w sobotę w Krakowie Elżbieta Hibner, specjalistka w dziedzinie zarządzania służbą zdrowia, wiceminister zdrowia i wiceminister finansów w rządzie Jerzego Buzka. Przedstawiony przez nią zarys koncepcji nowego systemu to efekt prac Stowarzyszenia Obywatelska Polska.

Nad opracowaniem nowego systemu pracują już cztery grupy ekspertów: powołany przez ministra zdrowia zespół pod kierownictwem prof. Włodzimierza Cezarego Włodarczyka, dyrektora Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego; zespół parlamentarny; grupa specjalistów pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi oraz Stowarzyszenie Obywatelska Polska. Wśród założycieli stowarzyszenia są Jacek Kukurba, były dyrektor Małopolskiej Kasy Chorych, oraz Andrzej Komorowski - wcześniej główny lekarz weterynarii i członek komisji ds. rejestracji leków. Udział w pracach stowarzyszenia, w części dotyczącej praw pacjenta, zadeklarował prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich.

W inaugurującym wystąpieniu Andrzeja Madeja, sekretarza Stowarzyszenia Obywatelska Polska, uwagę zwróciła niecodzienna propozycja wprowadzenia do gabinetów lekarskich kas fiskalnych - z zaznaczeniem, że będą one wprowadzone we wszystkich obszarach finansów publicznych.

Elżbieta Hibner, prezentując zarys projektu nowego systemu ochrony zdrowia, stwierdziła, że nie ma już powrotu do kas chorych, nie ma też powrotu do centralnego zarządzania, wprowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego należy wybrać coś pośredniego. Opierając się na systemie holenderskim, zaproponowała, by do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływała tylko część składek na ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz finansowałby podstawową opiekę zdrowotną dla wszystkich oraz pełne leczenie ludzi o niskich dochodach lub całkiem ich pozbawionych. Druga część składki trafiałaby do wybranych przez obywateli towarzystw ubezpieczeniowych, które - działając w warunkach konkurencji - płaciłyby m.in. za leczenie szpitalne. Ratownictwo medyczne finansowałby budżet państwa.

Pełną koncepcję systemu ochrony zdrowia stowarzyszenie przedstawi do końca kwartału tego roku.


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę