Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe szanse współpracy polskiego i białoruskiego biznesu

3 grudnia 2014
Białoruś jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski, pomimo konfliktu na Ukrainie polskie firmy chcą współpracować z rynkami wschodnimi, w tym z rynkiem białoruskim - przekonywał wicepremier Janusz Piechociński podczas Polsko-Białoruskiego Forum Inwestycyjnego.

"Dzisiejsze forum odbywa się w trudnym, jak na warunki europejskie szczególnie trudnym w ostatnich latach czasie. Konflikt na wschodniej Ukrainie oraz wynikające z niego ograniczenia w wymianie handlowej UE z Rosją, a także zachodzące wcześniej tendencje recesyjne w wielu gospodarkach po obu stronach granicy powodują wstrzymywanie się przez polskich przedsiębiorców od zaangażowania na wschód od Bugu" - powiedział Piechociński w poniedziałek podczas odbywającej się w Warszawie konferencji.

Wicepremier dodał, że polscy przedsiębiorcy mimo wszystko chcą współpracować z rynkami wschodnimi, w tym z rynkiem białoruskim.

"Z tym większym zadowoleniem przyjmujemy racjonalność, pragmatyzm i mądrość oraz wyważone stanowisko Białorusi wobec konfliktu na Ukrainie. To w UE, a szczególnie w Polsce, w polskim społeczeństwie bardzo cenimy. (...) Białoruś jest dla nas niezmiernie ważnym partnerem gospodarczym, trzecim partnerem handlowym wśród krajów wschodu. Zgodnie z polskim statystykami w 2013 r. obroty handlowe miedzy naszymi krajami wzrosły o blisko 7 proc. do poziomu ponad 3 mld dolarów, a w dziewięciu miesiącach tego roku obroty te wyniosły ponad 2 mld zł i mimo tych trudnych uwarunkowań są wyższe o prawie 3 proc." - powiedział.

Dodał, że mimo iż rośnie białoruski eksport do Polski, spada polski eksport na Białoruś. "To ważne wyzwanie, które powinno stać się impulsem dla polskich firm" - powiedział Piechociński. Zaznaczył, że należy cieszyć się z tego, iż rośnie zaangażowanie inwestycyjne firm polskich na Białorusi, jak i białoruskich nad Wisłą. Zachęcał też białoruskie firmy do wejścia na polską giełdę oraz do działalności w polskich specjalnych strefach ekonomicznych.

Piechociński podkreślił też, że oba państwa są krajami tranzytowymi, dlatego ważne jest, aby korytarze transportowe wiodące przez Białoruś do Europy oraz z Polski przez Białoruś na wschód były przyjazne dla transportu towarów i przepływu ludzi.

Wicepremier Białorusi Michaił Russyj powiedział podczas forum, że współpraca gospodarcza polsko-białoruska jest coraz lepsza. Podkreślił, że udało się wznowić kontakty po kilku latach przerwy, czego przykładem jest tegoroczne spotkanie w Mińsku wspólnej grupy roboczej ds. handlu, inwestycji oraz organizacja forum gospodarczego z udziałem ponad 30 dużych i średnich polskich firm.

"Polski i białoruski biznes szukają nowych możliwości współpracy. Zadaniem naszych rządów jest nie przeszkadzać rozwojowi relacji gospodarczych i usuwać te bariery, które są dziś obecne" - powiedział. Dodał, że w ciągu ostatnich czterech lat wysokość polskich inwestycji na Białorusi wzrosła 6,5-krotnie i obecnie nasz kraj jest 6. inwestorem zagranicznym u naszego wschodniego sąsiada. Podkreślił, że liczy też na współpracę polskiego i białoruskiego biznesu w formacie joint venture. Wśród sektorów możliwej współpracy wymienił m.in.: rolnictwo, przemysł chemiczny, budownictwo i technologie informacyjne. Russyj zaprosił też polskie firmy do udziału w prywatyzacji na Białorusi.

W konferencji biorą też udział m.in. Natalia Nikandrowa, dyrektor Narodowej Agencji Inwestycji i Prywatyzacji (NAIP) na Białorusi oraz Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. obroty między Polską a Białorusią wyniosły 2,3 mld dol. Oznacza to wzrost o 2,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. Polski eksport na Białoruś w tym okresie osiągnął poziom 1,6 mld dol. Sprzedajemy głównie wyroby przemysłu maszynowego, wyroby chemiczne, hutnicze oraz produkty rolno-spożywcze.

Polski import z Białorusi od stycznia do września 2014 r. wyniósł ponad 697 mln dol., co oznacza wzrost o prawie 20 proc. Z Białorusi przywozimy przede wszystkim produkty mineralne, chemiczne, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego oraz hutnicze.

Według danych Narodowego Banku Polskiego łączny poziom bezpośredniego zaangażowania inwestycyjnego Polski na Białorusi netto wyniósł na koniec 2013 r. 163,3 mln dol., a białoruskiego w Polsce - 22,9 mln dol. Według stanu na 1 stycznia 2014 r. na Białorusi funkcjonowało ponad 365 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału, z czego 238 stanowiły wspólne przedsiębiorstwa, a 126 - podmioty ze 100 proc. udziałem kapitału polskiego. W specjalnych strefach ekonomicznych na Białorusi działalność prowadzi 33 polskich przedsiębiorstw.

Białoruś jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, trzecim po Rosji i Ukrainie wśród krajów WNP.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę