Nowe przepisy o prawach konsumenta zaczną obowiązywać pod koniec roku
3 grudnia 2015
UOKiK poinformował, że przepisy ustawy o prawach konsumenta zaczną obwiązywać w ciągu sześciu miesięcy od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP. Nowe prawo m.in. wydłuża czas na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy do 14 dni.
30 maja parlament zakończył prace nad ustawą o prawach konsumenta. W związku z licznymi pytaniami i nieścisłymi publikacjami prasowymi, wyjaśniamy, że po podpisaniu przez prezydenta RP, nowe prawo zacznie obowiązywać w ciągu 6 miesięcy od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP, najprawdopodobniej pod koniec roku.
Do tego momentu przedsiębiorcy, konsumenci oraz organizacje broniące słabszych uczestników rynku będą mogły dostosować się do nowych przepisów. Sześciomiesięczne vacatio legis (czyli czas pomiędzy publikacją ustawy a jej wejściem w życie) pozwoli na lepsze stosowanie przepisów w praktyce. Żeby zwiększyć świadomość uczestników rynku na temat nowych przepisów UOKiK planuje przeprowadzić jesienią kampanię informacyjną.
Ustawa wdrażająca do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady została przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Prawa kupujących i obowiązki sprzedających będą identyczne w całej UE.
Przykłady zmian jakie nas czekają
Konsumenci zyskają jeszcze większą ochronę swoich praw. Najważniejsze zmiany, które będą chronić wszystkich słabszych uczestników rynku - to wydłużenie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość z 10 do 14 dni oraz wymóg uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności. Dzięki temu dokonywanie zakupów w sieci będzie bezpieczniejsze.
Konsument, który kupi wadliwy produkt, składając reklamację będzie mógł wybierać między naprawą, wymianą, obniżeniem ceny a odstąpieniem od umowy.