24 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego
Nowe przepisy wydłużają do 66 miesięcy, liczone od dnia wejścia w życie ustawy (tj. od 19 listopada 2007 r.), termin, w jakim starostowie mają obowiązek uzupełnić wykazy nieruchomości, które przeszły na własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego i przekazać je właściwym organom m.in. wojewodom, marszałkom województw oraz burmistrzom. Ponadto zmiana zobowiązuje marszałków województw, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz inne organy reprezentujące Skarb Państwa do współpracy ze starostami w realizacji tego ustawowego zadania. Przekaz uzupełnionych danych odbywać się będzie z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach. Zgodnie z nowelizacją wojewodowie mogą żądać od starostów w określonym czasie uzupełnienia wykazu. Informacje o nabytych nieruchomościach wojewodowie będą przekazywać Głównemu Geodecie Kraju, który dokona aktualizacji zestawienia zbiorczego. W przypadku niekompletnych danych Główny Geodeta Kraju będzie mógł zażądać od właściwego wojewody dopełnienia otrzymanego wykazu.
Jak udało się nam ustalić nowelizacja zobowiązuje także starostów oraz inne organy, uprawnione do reprezentowania Skarbu Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, do przedstawiania właściwemu wojewodzie półrocznych sprawozdań w zakresie ujawniania prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa. Ponadto ustawa nakłada na właściwych wojewodów funkcję kontrolną wobec podmiotów zobowiązanych przepisami z wykonalności zadań związanych z uzupełnianiem wykazów.