Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe limity obecności szkodliwych związków chemicznych w żywności

7 lutego 2006

Komisja Europejska wprowadziła w piątek nowe limity na obecność rakotwórczych dioksyn i związków znanych jako PCB w żywności pochodzenia zwierzęcego i w karmach dla zwierząt.

Produkty żywnościowe lub karma dla zwierząt, które będą przekraczać poziom tych szkodliwych związków, od listopada nie będą dopuszczane do sprzedaży na rynku unijnym.

Unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu powiedział, że KE będzie starać się systematycznie działać w kierunku minimalizowania wpływu szkodliwych substancji chemicznych na człowieka. "Teraz zadaniem władz poszczególnych krajów członkowskich jest monitorowanie przestrzegania określonych limitów przez producentów żywności i hodowców zwierząt " - powiedział Kyprianu.

Dioksyny i PCB to substancje chemiczne szkodliwe dla ludzi. Powodują raka, choroby układów immunologicznego i nerwowego, uszkodzenia wątroby, bezpłodność, uszkodzenie płodu u kobiet w ciąży.

Związki te powstają podczas spalania m.in. paliw w elektrowniach, odpadów w spalarniach oraz opakowań z tworzyw sztucznych w domowych piecach centralnego ogrzewania. Niezwykle trudno je zneutralizować. Pozostają w środowisku przez dziesiątki lat.

Do ustroju człowieka mogą przedostawać się przez płuca, skórę oraz przewód pokarmowy.

W ostatni wtorek w Belgii, Holandii i Niemczech zamknięto ponad 600 ferm trzody chlewnej i kurzych w związku ze znalezieniem śladów dioksyn w paszach dla zwierząt.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę