1 listopada weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym
Ustawa implementuje dyrektywę Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Nowelizacja nakłada podatek akcyzowy na wyroby gazowe takie jak gaz ziemny i inne węglowodory. Jednocześnie ustawa wprowadza szeroki katalog zwolnień z akcyzy w konkretnych sytuacjach. Nowelizacja jest związana z wygaśnięciem 31 października 2013 r. zwolnienia z podatku gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych.
Ustawa wprowadza szczegółowe przepisy dotyczące zwolnień podatkowych - zarówno obowiązkowych, przewidzianych w prawie UE, jak i fakultatywnych. Z podatku zwolnione będą m.in.: podmioty zużywające gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych: gospodarstwa domowe oraz organy użyteczności publicznej, np. szkoły, przedszkola, żłobki czy szpitale.
Ponadto nowelizacja zwalnia z podatku akcyzowego wyroby gazowe przeznaczone do celów opałowych: do przewozu towarów i pasażerów koleją, łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, w pracach rolniczych, ogrodniczych, hodowli ryb, leśnictwie, procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej. Zwolnienie z akcyzy obejmuje także zakłady energochłonne, w których wprowadzono systemy chroniące środowisko, w których koszt zakupu gazu w wartości produkcji sprzedanej wynosi więcej niż 5 proc.
Z podatku akcyzowego zwolnione zostały również wyroby gazowe wykorzystywane przy produkcji np. energii elektrycznej, a także do napędu statków powietrznych i w żegludze, z wyłączeniem rekreacyjnych prywatnych rejsów i lotów. Ustawa przewiduje także zwolnienie z akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do napędu i podgrzania stacjonarnych urządzeń, takich jak np. napędzana silnikiem spalinowym pompa czy sprężarka.