Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowa koncepcja reformy KRUS

12 października 2012
We wtorek 9 października , w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych EFRWP, odbyła się konferencja, na której przedstawiono koncepcję reformy systemu ubezpieczeń społecznych rolników w Polsce. Spotkaniu towarzyszyła debata, podczas której rozmawiano na temat możliwych zmian i płynących z nich korzyści. 

Impulsem do przygotowania raportu był brak propozycji konkretnych rozwiązań w dotychczasowej debacie na temat KRUS-u. Medialna i polityczna dyskusja, dotycząca rolniczych emerytur, to jak dotychczas niewiele wnoszące rozważania dwóch skrajnych rozwiązań: utrzymania statusu quo KRUS-u oraz likwidacji tej instytucji. Podczas wtorkowej konferencji Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, wraz ze współautorami raportu – Jarosławem Nenemanem i Mariuszem Plichem, przedstawili koncepcję, która zakłada zdecydowane, lecz jednocześnie ewolucyjne zmiany obecnego systemu.

Podstawą propozycji reformy jest zdefiniowanie rolnika, uprawnionego do korzystania z systemu ubezpieczenia społecznego rolników, jako osoby, która czerpie minimum 50 proc. przychodów z działalności rolniczej. W nowym systemie rolników podzielono na trzy grupy:
grupa 1 –
znaleźliby się w niej rolnicy o niskich przychodach, potrzebujący wsparcia; ich rozliczanie odbywałoby się wedle starych zasad;
grupa 2 –
to gospodarstwa osiągające wyższe przychody; rozwiązaniem dla tej grupy były system hybrydowy – składka proporcjonalna do osiąganego przychodu (nie niższa niż obecna składka KRUS, ale nie wyższa niż obecna składka ZUS, płacona przez osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą);
grupa 3 –
objęłaby ona rolników o wysokich przychodach, którzy płaciliby składki ubezpieczeniowe tak jak osób fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą.

Rolnicy w grupie drugiej i trzeciej w zamian za wyższe składki otrzymywaliby wyższe emerytury.

– Obecny system emerytur rolniczych to duże obciążenie dla państwa. Jest on nie tylko kosztowny, lecz także niesprawiedliwy, bo umożliwiający spore nadużycia.Należy w końcu zmierzyć się z potrzebą zmian. Reforma systemu ubezpieczeń rolniczych jest bowiem niezbędna: nie tylko z powodów budżetowych, ale także dlatego, że zmieniają się potrzeby rolników i sytuacja na polskiej wsi – mówi Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Eksperci, biorący udział w debacie, pozytywnie zaopiniowali propozycję reformy, która mogłaby przynieść 2-3 mld zł dodatkowych przychodów rocznie. Nowy system zakłada „zasilenie” ZUS-u składkami pseudorolników. Z kolei KRUS zyskałby środki z podwyższonych składek średnio i dobrze zarabiających gospodarstw (co zmniejszy jednocześnie dotację państwa na przyszłe emerytury rolnicze).

W panelu dyskusyjnym udział wzięli dr Agnieszka Chłoń-Domińczak (Zakład Demografii, Szkoła Główna Handlowa), poseł Joanna Kluzik-Rostkowska, prezes ZUS-u Zbigniew Derdziuk, prof. zw. dr hab. Marek Góra (Katedra Ekonomii, Szkoła Główna Handlowa), wiceprezes KRUS-u Daniel Zahorenko, Adam Tański (Członek Kapituły Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej) oraz autorzy raportu: Marek Zagórski, Jarosław Neneman i Mariusz Plich.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę