Wskaźnik aktywności gospodarczej spadł w lutym br. do 34,5 pkt wobec 47,7 pkt w październiku 2011 r., ale wciąż jest wyższy od średniej UE, która wyniosła 30,5 pkt - wynika z najnowszej edycji badania KPMG.
"Jak wynika z badania KPMG, przeprowadzonego w lutym 2012 roku, wskaźnik aktywności gospodarczej (różnica między odsetkiem przedsiębiorców prognozujących wzrost w danej kategorii w najbliższej przyszłości a odsetkiem przedsiębiorców prognozujących spadek) w Polsce wyniósł +34,5. I choć jest to najniższy poziom odnotowany wśród polskich przedsiębiorców od dwóch lat, to jest on wciąż wyższy od średniej dla Unii Europejskiej" - napisano w komentarzu do badania.
Z badania wynika, że co trzeci polski przedsiębiorca planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższego roku. "Odsetek polskich przedsiębiorców, planujących w ciągu najbliższego roku zwiększyć zatrudnienie, uległ minimalnemu zmniejszeniu w porównaniu z ostatnim badaniem (28,7 proc. w lutym 2012 r. w porównaniu z 34,9 proc. w październiku 2011 r.). Z drugiej strony znacznie zwiększył się odsetek tych przedsiębiorców, którzy planują ograniczyć zatrudnienie (20,7 proc. w lutym 2012 r. w porównaniu z 9,3 proc. w październiku 2011 r.)" - napisano.
Dodano, że w efekcie wskaźnik zatrudnienia wyniósł w lutym br. +8,0, "podobnie jak w przypadku aktywności gospodarczej, pomimo znacznego spadku, wartość wskaźnika zatrudnienia wciąż utrzymuje się na poziomie powyżej średniej dla Unii Europejskiej".
Wskaźnik inwestycji wyniósł w lutowym badaniu +9,2 pkt.
"Wysokość wskaźnika inwestycji w Polsce utrzymuje się nadal na wysokim poziomie względem innych krajów Unii Europejskiej - na początku 2012 roku jego wartość wyniosła +9,2.(...)Analizując wskaźnik inwestycji dla Polski w ujęciu historycznym, w lutym 2012 roku powrócił on do poziomu z końca 2010 roku. Ponadto 25 proc. polskich przedsiębiorców twierdzi, że liczba inwestycji w najbliższej przyszłości będzie rosnąć" - napisano.
Badanie przeprowadzane jest trzy razy w roku; dane zbierane są w lutym, czerwcu i październiku. Badanie wykorzystuje wskaźniki, które określają optymizm lub pesymizm respondentów odnośnie: aktywności gospodarczej, przychodów, nowych zamówień, zysków, zatrudnienia itp.
9587609
1