Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NIK sprawdzi czy jesteśmy przygotowani na ASF

5 stycznia 2016
W ciągu ostatnich miesięcy służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie w Polsce kilkunastu przypadków afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików. W lipcu i sierpniu wykryto wirusa u trzody hodowlanej. Na razie chodzi o pojedyncze przypadki, ale wojna z tą groźną chorobą zwierząt rozpoczęła się na dobre. Czy Polska jest do niej przygotowana?

O problemie związanym z pojawieniem się wirusa ASFV w Polsce dyskutowali w czerwcu zaproszeni do NIK eksperci. Wszyscy podkreślali, że wykrycie afrykańskiego pomoru świń może oznaczać ogromne straty dla branży rolno-spożywczej. Rozprzestrzenienie się tej choroby w naszym kraju będzie poważnym ciosem dla finansów państwa. ASF nie zagraża życiu ludzi, ale może wywołać nieodwracalne skutki ekonomiczne.
Wyniki badań z lipca i sierpnia potwierdziły wystąpienie w Polsce dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Obydwa zlokalizowano na obszarze już wcześniej objętym restrykcjami weterynaryjnymi. Jeden z tych przypadków dotyczył gospodarstwa, w którym była tylko jedna świnia. Problemu nie można jednak lekceważyć. ASF dotyka wiele innych krajów, szczególnie za naszą wschodnią granicą. Rosja zmaga się z chorobą od 2007 roku. Wirusa nie udało się tam zlikwidować i szybko się rozprzestrzenia. Media w ostatnich tygodniach donosiły, że ASF u trzody chlewnej wykryto również na Litwie i Łotwie. Łotewski rząd w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ogłosił stan wyjątkowy na obszarach przygranicznych z Białorusią. Na Litwie tylko na jednej z ferm zlikwidowano prawie 20 tys. świń.
Czy polskie służby weterynaryjne są przygotowane do walki z ASF? Afrykański pomór świń to choroba trudna do zwalczenia, ale są kraje, które poradziły sobie z nią w dość krótkim okresie. Belgia - w której działano bardzo szybko - zatrzymała ASF w ciągu niespełna sześciu miesięcy. Natomiast w Holandii, gdzie zabrakło tak szybkiej reakcji, trzeba było dokonać uboju kilku milionów świń.
Czy polskie służby są gotowe do błyskawicznej i skutecznej reakcji w przypadku rozprzestrzeniania się choroby? Czy mają odpowiednie procedury? Czy są wyposażone w odpowiednie środki? NIK wkrótce to zbada. Kontrola rusza we wrześniu.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę