Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NIK o odrolnieniu

12 lutego 2007

Nagminne łamanie przepisów o tzw. odrolnieniu gruntów zarzuca Najwyższa Izba Kontroli władzom samorządowym. A tracą na tym zarówno właściciele działek jak i gminne budżety.

Teoretycznie w gminnych dokumentach geodezjo – kartograficznych każda działka powinna być oznaczona. Odróżnienie gruntów rolnych od np. budowlanych ma bowiem istotne znaczenie dla podatków, które właściciele ziemi płacą na konta samorządów. Za grunty rolne podatki są oczywiście dużo mniejsze. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

W dokumentach panuje bałagan, a przepisy o odrolnieniu gruntów są nieprecyzyjne i sprzyjają korupcji. A ich nieprzestrzeganie oraz luki w prawie mają ogromne znaczenie dla podatników.

Na tym bałaganie tracą nie tylko właściciele działek. Czasami bałagan w urzędach powoduje, że cierpią na tym budżety samorządów. Kontrola NIK-u wykazała przypadki, kiedy na działkach oficjalnie zarejestrowanych jako grunty rolne od dawna stały budynki. A ich właściciele przez niedopatrzenie urzędników cały czas płacili podatki jak za grunty rolne.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę