Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niezdecydowana Ukraina

27 sierpnia 2010
Na razie nie będzie ograniczeń w eksporcie zbóż z Ukrainy. Na posiedzeniu rządu nie została przyjęta propozycja ministra gospodarki, która zakładała ograniczenie wysyłek pszenicy, jęczmienia i żyta do 2,5 miliona ton.

Ukraiński szef resortu rolnictwa - Mykoła Prysiażniuk - mówił po radzie ministrów, że na razie ograniczenia w eksporcie są nie potrzebne, ale nie wykluczone że rząd ucieknie się do limitowania wysyłek, jeśli handlowcy będą zbyt aktywni, bądź pogorszą się prognozy zbiorów. A propozycja kwot wygląda tak: 1,5 miliona ton pszenicy, milion ton jęczmienia i 10 tysięcy ton żyta.

Wiktor Slauta - wicepremier Ukrainy - „Ukraina utrzymuje swój potencjał eksportowy. Jednak wielkość handlu będzie zależała od produkcji. Jeśli ona trochę spadnie, spadnie również eksport, bo musimy zostawić sobie ziarno na paszę i chleb.”

Według ukraińskich mediów do połowy sierpnia w kraju zebrano ponad 28,5 milionów ton zboża i roślin strączkowych, a krajowe zapotrzebowanie to jakieś 5,5 miliona.

    
---------------
    

Amerykanie na razie nie odczuwają podwyżek na rynkach rolnych. Według najnowszych prognoz Departamentu Rolnictwa inflacja cen żywności wzrośnie w tym roku najwyżej o 1,5 procent. Tak małe podwyżki dziwią jeśli spojrzeć na to, co dzieje się na giełdach towarowych, gdzie widzimy powtórkę z 2008 roku. Zboża osiągnęły dwuletnie maksima, bydło i trzoda również w cenie, ze względu na zmniejszenie pogłowia i duże zainteresowanie towarami rolnymi funduszy inwestycyjnych. Amerykańscy eksperci przewidują, że ceny mięsa wieprzowego, wzrosną o 3-4 procent, a produkty mleczarskie pójdą w górę średnio 2 procent.

    
-------------
    

Brytyjski pszczelarz twierdzi, że wyhodował odmianę pszczół odporną na warrozę - chorobą wywoływaną przez roztocze pasożytujące na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych. Jak donosi Reuters, 79-cio letni Ron Hopkins liczy teraz na dodatkowe fundusze, na skończenia badań, które mogłyby pomóc pszczelarzom z całego świata. Warozza sieje spustoszenie nie tylko w brytyjskich ulach. Ciężko ja zwalczyć, bo roztocza uodparniają się na związki chemiczne, którymi są traktowane. Jak szacuje tamtejsze stowarzyszenie pszczelarzy z powodu chorób i zmian klimatycznych populacja owadów zmniejszyła się na Wyspach w ciągu 20 lat o połowę. A bez nich rolnictwo nie ma przyszłości. Tylko pszczoły rodem z Wielkiej Brytanii zapylają uprawy warte 200 milionów funtów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę