Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niepotrzebne cięcia

5 stycznia 2016
Ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyznają się do błędów w polityce zaciskania pasa w Europie. Dwaj eksperci MFW - Olivier Blanchard i Daniel Leigh - opublikowali dokument, w którym przyznali, że źle ocenili wpływ cięć budżetowych na gospodarki unijnych krajów - podaje NaszDziennik.pl.

Chodzi o błędne prognozy dotyczące popytu wewnętrznego i zatrudnienia przy jednoczesnym narzucaniu znacznych oszczędności w krajach ogarniętych kryzysem - Grecji czy Portugalii – wyjaśnia Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). Kraje te w zamian za cięcia otrzymały pomoc finansową, to jednak „odbiło się” szerokim echem, szczególnie negatywnie, na wzroście gospodarczym, który był słabszy od prognozowanego.

Blanchard i Leigh podkreślili, iż wydany przez nich dokument, w którym przyznają się do błędów, nie jest oficjalnym stanowiskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Warto jednak zauważyć, że Fundusz w ostatnim czasie niewątpliwie zmienił opinię dotyczącą cięć budżetowych i zdaje sobie sprawę, że bolesne reformy i cięcia wydatków nie mogą być jedyną receptą, gdyż hamują wzrost gospodarczy.

Do wprowadzanych cięć niezbędne są zachęty inwestycyjne. Szefowa MFW Christine Lagarde apelowała niedawno o wolniejsze tempo wprowadzanych oszczędności w Grecji. Jednak Fundusz nie ma decydującego głosu w tej sprawie. IAR zwraca uwagę, że ważne jest jeszcze stanowisko Niemiec, które najwięcej płacą na ratowanie krajów z problemami finansowymi i dla których cięcia wydatków to warunek numer jeden udzielenia międzynarodowych pożyczek.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę