Niemal 4 tys. rolników wzięło udział w szkoleniach o alternatywnych źródłach energii
5 stycznia 2016
Rolnicy i leśnicy z całej Polski mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach nt. alternatywnych źródeł energii. Finansowany z funduszy unijnych projekt będzie realizowany do końca listopada. Do tej pory przeszkolono już blisko 4 tys. osób.
Jak poinformowała PAP kierownik projektu Małgorzata Pucek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, ze szkoleń może jeszcze skorzystać ok. 2,4 tys. osób. Projekt przewiduje zorganizowanie w sumie 160 szkoleń dla 6400 uczestników. Pierwsze kursy odbyły się we wrześniu ub. roku.
Projekt "Alternatywne źródła energii i ich zastosowanie" wdrażany jest przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Jego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Szkolenia organizowane są we współpracy z Polskim Towarzystwem Biomasy POLBIOM oraz z 12 wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego.
Nabór na szkolenia prowadzony jest na bieżąco. Terminy szkoleń w danym województwie podane są na stronie internetowej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
"Rolnicy i leśnicy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą kontaktować się z wybranym wojewódzkim ośrodkiem doradztwa rolniczego, który organizuje kursy" - powiedziała Pucek.
Szkolenia ukierunkowane są na podniesienie świadomości rolników i leśników w zakresie odnawialnych źródeł energii i możliwości zastosowania ich w gospodarstwach. Uczestnicy szkoleń poznają innowacyjne rozwiązania technologiczne nie tylko w teorii, ale i praktyce.
Szkolenia trwają dwa dni i są bezpłatne. Uczestnicy projektu mają zapewnione materiały szkoleniowe, nocleg, wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu. Zajęcia odbywają się w grupach do 40 osób.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wartość całego projektu wynosi ponad 2,6 mln zł.