Mniej więcej połowa (od 45% do 52% w zależności od ocenianej partii) ma trudności z określeniem stosunku poszczególnych ugrupowań do kwestii podatków.
Równie niejasne - wynika z sondażu - jest stanowisko partii politycznych wobec prywatyzacji. Od 43% do 49% badanych, w zależności od ocenianej formacji, "nie potrafi jednoznacznie powiedzieć, czy dana partia opowiada się za szybką i realizowaną na szeroką skalę prywatyzacją, czy też przeciwnie - proponuje powolne i bardzo selektywne prywatyzowanie".
Jak wynika z sondażu, jako najbardziej wyrazista postrzegana jest Liga Polskich Rodzin. Najwięcej, bo aż 92% badanych wie, że stosunek tej partii do kwestii aborcji jest negatywny; 85% jest przekonanych, że Liga chce odsunięcia od władzy osób pełniących ważne funkcje polityczne w PRL.
Partia Demokratyczna-demokraci pl. odbierana jest jako zbliżona poglądowo do SdPl, UP i SLD. Zdaniem 64% ugrupowanie to postuluje jak najściślejszą integrację europejską. Przeważa pogląd (68%), że partia ta opowiada się za rozdziałem Kościoła od państwa.
Jeśli chodzi o Platformę Obywatelską to najbardziej wyraziste - zdaniem badanych - są jej poglądy na sprawy dekomunizacji. 68% ankietowanych uważa, że PO opowiada się za zakazem pełnienia ważnych funkcji państwowych przez osoby z nomenklatury PRL-u. 66% badanych jest zdania, że stosunek PO do aborcji jest negatywny. Zdaniem ponad połowy - 58% - Platforma chce rozdziału Kościoła od państwa.
PSL oceniane jest jako ugrupowanie popierające pełnienie przez państwo funkcji opiekuńczych - uważa tak 73% badanych. Zdaniem 63% ankietowanych Stronnictwo chce spowolnienia procesów prywatyzacyjnych oraz propaguje stanowczą walkę z bezrobociem (65%).
Według 76% ankietowanych, PiS domaga się odsunięcia od władzy "starej nomenklatury". Respondenci są przekonani także w większości - 75% - że PiS opowiada się przeciwko aborcji. Partia ta jest odbierana przez 62% badanych jako najbardziej zdeterminowana do walki z przestępczością.
Według 83% ankietowanych Samoobrona chce, aby państwo pełniło funkcje opiekuńcze. Zdaniem 77% postuluje podjęcie bezwzględnej walki z bezrobociem. Partia ta - w ocenie 78% badanych - sprzeciwia się szybkiemu tempu prywatyzacji oraz - zdaniem 70% - zacieśnianiu integracji w ramach UE.
Sojusz Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracja Polska oraz Unia Pracy - według CBOS - odbierane są jako partie niewiele się różniące poglądowo. Stanowisko tych partii w kwestiach gospodarczych, jak i światopoglądowych, jest - zdaniem ankietowanych - bardziej liberalne niż pozostałych ugrupowań.
SLD, SdPl i UP, w ocenie odpowiednio 44, 43 i 55% badanych, opowiadają się za szybkim tempem prywatyzacji. Nie budzi także wątpliwości ich jednoznaczne poparcie dla rozdziału Kościoła od państwa (odpowiednio 86, 83 i 78%).
Rafał Boguszewski z CBOS wyjaśnił, że sondaż - choć przeprowadzony w kwietniu - przesłano dopiero w sierpniu, ponieważ wymagał głębokiej analizy. Poza tym - dodał - w piątek ośrodek prześle kolejne, podobne badanie przeprowadzone w kwietniu i maju. Chodziło nam o to, by obydwa komunikaty zostały opublikowane prawie równocześnie, a ich przeanalizowanie zabrało dużo czasu – dodał. Boguszewski tłumaczył, że CBOS uznał, iż dane zawarte w sondażu w ciągu tych miesięcy istotnie się nie zmienią.
Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2 i 9-10 kwietnia, na liczącej 1100 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.