Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

(Nie)chciane normy

5 stycznia 2016
Wprowadzone przez Brukselę wyższe – dopuszczalne normy obecności pestycydów w żywności – są jak najbardziej bezpieczne. Tak zamieszanie wokół kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej komentuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Z nowych przepisów powinni się też cieszyć rolnicy, bo to ułatwi im dobór środków ochrony roślin do poszczególnych plantacji.

Nowe przepisy obowiązują od pierwszego września. Stało się tak po dwóch latach zabiegów branży chemicznej, która domagała się ujednolicenia prawa na terenie całej Wspólnoty.

Problem w tym, że polskie przepisy były bardziej rygorystyczne niż te, które wprowadziła Bruksela. Stąd protesty ekologów. Nie oznacza to jednak, że obecny poziom jest zbyt wysoki – uspokaja Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Joanna Gajda-Wyrębek, Państwowa Inspekcja Sanitarna: dla polskich konsumentów to oznacza przede wszystkim większą pewność, że żywność, która będzie w obrocie na terenie UE jest bezpieczna dla zdrowia. Ponieważ dopuszczenie substancji dodatkowej opiera się na opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, które bierze pod uwagę wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem konsumenta.

Obowiązujące od kilku dni unijne przepisy dokładnie określają też rodzaj pestycydów, jakie można stosować dla danej uprawy. Plantatorzy otrzymają listę środków chemicznych, z których będą mogli korzystać. Wbrew wcześniejszym obawom, z rynku nie powinny zniknąć najtańsze substancje.

Michał Fogg, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin: to rozporządzenie na pewno nie zawęża listy. Zawężać będzie rozporządzenie, które jest właśnie procedowane w Radzie i Parlamencie Europejskim, które niestety spowoduje, że liczba środków ochrony roślin przeznaczona do obrotu spadnie o około 15%.

Według wyliczeń może to spowodować spadek produkcji rolniczej nawet o 1/4. Niestety nie obędzie się też bez wzrostu cen żywności – ostrzegają analitycy.


POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę