Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie wolno marnotrawić ryb

5 stycznia 2016
W namiocie rozstawionym pod Sejmem RP 24 kwietnia spotkali się politycy, przedstawiciele środowisk rybackich oraz organizacji pozarządowych, prowadzących działania na rzecz zrównoważonego rybołówstwa – Greenpeace Polska, WWF Polska i koalicja OCEAN2012 , aby w ramach inauguracji w naszym kraju kampanii Fish Fight  na rzecz powstrzymania marnotrawstwa ryb dyskutował na temat wprowadzenia zakazu tzw. odrzutów, czyli wyrzucania ryb i innych organizmów morskich za burtę.

Jak podkreśla WWF odrzuty są poważnym problemem, z jakim boryka się współczesne rybołówstwo. Polegają one na wyrzucaniu za burtę w większości martwych ryb i innych zwierząt złapanych w sieci, których z różnych względów nie można sprzedać na lądzie. Szacuje się, że poziom odrzutów na Bałtyku sięga 6-8%, a na Morzu Północnym może sięgać nawet 60% połowów.

Komisja Europejska zaproponowała, by w ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa w UE wprowadzono zakaz wyrzucania ryb i innych organizmów za burtę oraz nakaz wyładunku całego połowu. Jest to jeden z elementów reformy sposobu zarządzania rybołówstwem unijnym, która ma doprowadzić do odbudowy przetrzebionych łowisk oraz ograniczenia negatywnego wpływu rybołówstwa na środowisko.

WWF popiera działania Komisji Europejskiej na rzecz eliminacji odrzutów. Ważne jest jednak, aby w pierwszej kolejności podjąć działania na rzecz ograniczenia do minimum ilości ryb i innych organizmów łowionych przypadkowo poprzez wprowadzanie bardziej selektywnych sieci, pozwalających na schwytanie tylko tych ryb, które są celem połowu. Jeżeli w wyniku tych działań nie uda się ograniczyć ilości przypadkowo złowionych ryb i innych organizmów do wyznaczonego poziomu, należy wprowadzić całkowity zakaz odrzutów - mówi Piotr Prędki z WWF Polska.

Odrzuty nie są jedynym problemem trapiącym rybołówstwo europejskie. Przez ostatnie dziesięciolecia było ono źle zarządzane, co doprowadziło do drastycznego uszczuplenia zasobów ryb i nadmiernej rozbudowy flot rybackich. Brak odpowiednich przepisów prawnych regulujących praktyki połowowe sprawił , że jedną z głównych przeszkód w odbudowie stad zagrożonych gatunków ryb jest tzw. przyłów czyli połów uboczny.

Zdaniem Justyny Niewolewskiej z OCEAN 2012 nowa Wspólna Polityka Rybołówstwa musi zapewnić wprowadzenie bardziej selektywnych praktyk połowowych, jako podstawowego sposobu unikania niepożądanych połowów.
 -Warto również pokreślić, że odrzuty nie są rejestrowane w statystykach połowowych. To osłabia zdolność oceny rzeczywistej skali przyłowu w danym regionie, tym samym uniemożliwia ocenę faktycznego stanu poławianych stad i oszacowania rzeczywistych połowów – dodaje Niemojewska.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę