Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie należy spodziewać się poprawy w gospodarce

3 grudnia 2015
W drugim kwartale nie należy się spodziewać poprawy koniunktury w polskiej gospodarce - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Obliczany przez nią roczny Indeks Biznesu nie zmienił się w kwietniu wobec marcowego notowania i wyniósł 33 pkt.

Również w kwietniu nie zmienił się Indeks Biznesu w ujęciu kwartalnym i wyniósł 24 pkt.

Indeks Biznesu jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

"Kolejne kwartały do końca roku też raczej nie przyniosą istotnej poprawy, bo indeks roczny jest ciągle w dołku i nie wykazuje tendencji na odbicie w górę. Dane z gospodarki nie wskazują na istotne odwrócenie stagnacji głównego czynnika wzrostu, jakim jest popyt wewnętrzny, bo chociaż kwartalny indeks popytu lekko drgnął w górę, to w notowaniu rocznym jeszcze się obniżył" - napisano w informacji PKPP Lewiatan.


Eksperci PKPP Lewiatan podkreślili, że bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, zatrudnienie nadal maleje, a fundusz płac spada.

Według Konfederacji brak ożywienia popytu wewnętrznego to efekt nadal spadającej produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej. "Sytuację ratuje ciągle dodatni eksport netto, ale w dłuższej perspektywie przy słabnącej koniunkturze na świecie trudno będzie mu skompensować spadek popytu krajowego" - podkreśliła.

PKPP Lewiatan wskazała, że niski popyt krajowy i malejąca inflacja odbijają się na dochodach budżetowych i pogłębiają deficyt finansów publicznych. To - jak zaznaczyła organizacja pracodawców - pogarsza sytuację makroekonomiczną gospodarki.

Spośród indeksów szczegółowych, o 2 pkt do 12 pkt spadł roczny indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne; kwartalny indeks popytu globalnego wzrósł do 8 pkt.

Nie zmieniły się indeksy finansów, badające rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej. Indeks kwartalny pozostaje na poziomie 43 pkt, a roczny 47 pkt.

Z kolei indeks makroekonomiczny roczny wzrósł do 43 pkt, a kwartalny spadł do 40 pkt. Wskaźnik ten ocenia inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki.

Kwartalny indeks wpływu czynników politycznych wzrósł natomiast o 1 pkt do 43 pkt, a roczny spadł o 2 pkt do 42 pkt.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę