Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie można przewidzieć wszystkich skutków zażywania leków

4 czerwca 2011
Lekarze, podając leki pacjentom, nie są w stanie przewidzieć wszystkich powikłań - mówili specjaliści podczas środowej konferencji prasowej pt. "Monitorowanie działań niepożądanych produktów leczniczych" w ramach kampanii "Lek Bezpieczny".
Aby ograniczyć działania niepożądane, ważne jest informowanie o nich właściwych instytucji - powiedziała na konferencji Agata Maciejczyk z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).
"Podając pacjentowi leki, zawsze narażamy go na niebezpieczeństwo" - mówiła Maciejczyk, która jest dyrektorem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych w URPL.
Dodała, że niepożądane działania leku mogą wystąpić nawet przy prawidłowym dawkowaniu. "Nie wszystko da się przewidzieć, mimo prób na zwierzętach i badań klinicznych. Jednak zaniechanie działania też niesie zagrożenie" - zaznaczyła.
Anna Arcab z URPL dodała, że w Polsce zgłasza się rocznie około 3 tysięcy przypadków nieprawidłowego działania leków - a powinno ich być kilkadziesiąt tysięcy.
Najbardziej znanym przykładem niepożądanego działania jest Talidomid, w połowie XX wieku wprowadzony na rynek jako lek przeciwwymiotny, przeciwbólowy i usypiający. Zanim udowodniono, że uszkadza płód, urodziły się tysiące dzieci bez kończyn lub z poważnymi zniekształceniami. Talidomid wycofano, ale powrócił w nowej roli - jako lek na szpiczaka. "Jego stosowanie zostało obwarowane licznymi środkami bezpieczeństwa" - mówiła Monika Trojan z URPL.
Arcab zwróciła uwagę na niedawno odkryte niepożądane działania pospolitych leków. Odchudzający orlistat przyjmowany wraz z lewotyroksyną i lekami przeciwpadaczkowymi może powodować zapalenie trzustki i nefropatię szczawianową, a przeciwbólowy żel z ketoprofenem jest niebezpieczny przy wystawieniu skóry na światło - nawet w pochmurny dzień i nawet w 2 tygodnie po zaprzestaniu smarowania. By usunąć pozostałości ketoprofenu z rąk, trzeba je myć po każdym użyciu żelu.
Nawet pospolita kamfora zagraża dzieciom poniżej 6 roku życia i kobietom w ciąży.
W Polsce na razie nie można zgłaszać niepożądanych działań poprzez stronę internetową - ale są elektroniczne formularze, (załącznik do Rozporządzania Ministra Zdrowia z 17 lutego 2003, które można wydrukować i wysłać do Instytutu Rejestracji.
Nawet jeśli związek między lekiem a reakcją wydaje się paradoksalny i niemożliwy do wytłumaczenia, zgromadzenie kilku podobnych przypadków może potwierdzić związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy lekiem a reakcją - mówiła Maciejczyk.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę