Nieujawniane obecnie nazwiska odbiorców hojnych unijnych dotacji rolnych będą musiały być podawane do publicznej wiadomości od 2009 roku - wynika ze wstępnego porozumienie państw członkowskich.
Obecnie unijne prawo nie zobowiązuje państw UE do ujawniania odbiorców unijnych dotacji. W większości krajów UE, w tym w Polsce, dane o odbiorcach największej puli unijnego budżetu, a mianowicie dopłat rolnych, trzymane są w tajemnicy. Tylko 11 państw UE zdecydowało się na ich ujawnienie, ale i tak bardzo często w niepełnym wymiarze.
Komentatorzy krytycznie nastawieni do unijnej polityki rolnej wielokrotnie apelowali o ujawnienie beneficjentów unijnych dotacji rolnych, przewidując, że lwia ich część trafia do wielkich koncernów spożywczych, a nie potrzebujących wsparcia rolników. Ujawnienie informacji o odbiorcach funduszy może mieć więc wpływ na dyskusję o reformie wydatków UE.
Jak powiedziały PAP źródła dyplomatyczne jednego z państw członkowskich, ambasadorzy państw UE jednomyślnie przyjmą w czwartek nowy regulamin finansowy na lata 2007-13 przewidujący jawność beneficjentów funduszy rolnych i strukturalnych.
Na wniosek Francji dane o odbiorach dotacji rolnych mają być jawne od 2009 roku, a funduszy strukturalnych praktycznie "od zaraz" po sformalizowaniu porozumienia.
"Komisja Europejska cieszy się, że państwa członkowskie osiągnęły wspólne stanowisko w tak ważnej sprawie" - powiedział PAP rzecznik ds. budżetu Rober Sołtyk. Zastrzegł, że "to nie jest koniec procedury", bo sprawa będzie jeszcze przedmiotem konsultacji z Parlamentem Europejskim.
"Liczymy na pełne porozumienie pod koniec listopada" - dodał.