Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Nawet 60 tys. bezrobotnych na wsiach

5 stycznia 2016
Liczba bezrobotnych na obszarach wiejskich rośnie. Poziom bezrobocia na wsi może dotyczyć 60 tysięcy mieszkańców - twierdził Artur Janas, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Sytuacja staje się trudna, ale nie beznadziejna. Rolnik ma szanse pracować – o tym przekonywano podczas konferencji zorganizowanej dla mieszkańców wsi w kujawsko-pomorskim.

W środę, 28 marca Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował w podtoruńskim  Przysieku konferencję o bezrobociu na wsi i możliwościach zdobycia nowych kwalifikacji przez rolników.

- Liczba bezrobotnych na obszarach wiejskich rośnie. O ile w dużych miastach regionu, w Bydgoszczy i Toruniu, poziom bezrobocia utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, tak na wsi może on dotyczyć 60 tysięcy mieszkańców - twierdził Artur Janas, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - W dodatku mechanizacja prac w gospodarstwie i obserwowane zmiany demograficzne będą ten problem jeszcze pogłębiać - dodaje.

Podejmowane są różne programy zachęcające rolników do zdobywania nowych kwalifikacji, rozpoczynania dodatkowej działalności gospodarczej, aby w ten sposób poprawić domowe budżety szczególnie w gospodarstwach o niskich dochodach. Przykładem realizowany w Kujawsko-Pomorskiem od 2010 roku projekt „Nowy zawód - nowa szansa dla rolników”.

Wiele osób uczestniczyło w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach,  skorzystało z porad, jak założyć i prowadzić niewielką rodzinną firmę, jak przełamać bariery  psychologiczne i spróbować swoich sił w biznesie.  Dotychczas ponad 400 osób ( w tym dwie kobiety ) ukończyło kurs operatorów koperek, 140  kurs księgowości dla małych i średnich firm, 38 - organizacji okolicznościowych przyjęć, a 146 ( w tym 6 pań ) zdobyło prawo jazdy kategorii C + E. -  W proces ograniczenia bezrobocia i tworzenia nowych miejsc pracy na wsi wpisują się działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi - przekonywała uczestników konferencji Sylwia Kasprzyk z Biura Wsparcia Inwestycyjnego Kujawsko-Pomorskiego OR ARiMR.  

Omówiła zasady, korzyści i dotychczasowe rezultaty podejmowania przez rolników dodatkowej, poza rolniczej działalności, tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, czy też adresowanego do grup programu Leader. - W Kujawsko-Pomorskiem ponad 1200 rolników korzystając z dopłat do zakupu maszyn, rozpoczęło świadczenie usług rolnych i leśnych,  218 innego  rodzaju usług, 174 rolników stworzyło w swoich gospodarstwach warunki do przyjmowania turystów, a 74  czerpie dodatkowe dochody z prac remontowych i budowlanych. Pomoc uzyskiwaną na rozwój mikroprzędsiębiorstw potencjalni beneficjenci (ponad 550- ciu), zamierzają wykorzystać na założenie firm świadczących usługi dla ludności, m.in. na otwarcie restauracji, lokali organizujących przyjęcia okolicznościowe, 228 zamierza się specjalizować w usługach dla rolnictwa, 180 w pracach budowlanych, a 136 innych stawia na rozwinięcie działalności handlowej -  wyliczała Sylwia Kasprzyk.

POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę